A madárinfluenza újabb, H5N1 névre keresztelt törzse végzett egy jegesmedvével Alaszka egyik legészakibb részén - írja a The Guardian. Ez az első hivatalosan dokumentált eset, amelyben a vírus egy jegesmedvét pusztított el, jól mutatja azonban, hogy a kórokozó a bolygó minden részén elterjedt, és távolról sem csak a madarakra jelenthet veszélyt.
Az elhullott állatot Alaszka egyik legészakibb részén, Utqiagvik közelében találták meg. Dr. Bob Gerlach állatorvos szerint valószínű, hogy a medve fertőzött madarak tetemeit fogyasztva fertőződhetett meg. A szakember szerint valószínű, hogy több jegesmedve is elpusztult már a madárinfluenza miatt, az emberektől távol elhullott állatok tetemeit ugyanakkor nem vizsgálták meg.
A H5N1 a madárinfluenza erősen fertőző változata, amely 2021-ben kezdett járványosan terjedni világszerte. A becslések szerint több millió vadon élő madarat ölt meg, de emlősök ezrei is elhullottak a vírus hatására. A jegesmedve mellett rókákban és perui fókákban is kimutatták a kórokozót. A tudósok arra figyelmeztettek, hogy a rendkívül fertőző vírus „a modern idők egyik legnagyobb ökológiai katasztrófáját” hozhatja, ha eléri a távoli pingvinpopulációkat.
A sarkvidéki ökoszisztémák különösen érzékenyek a madárinfluenzára, mivel sok olyan állat él ezen a területen, amely korábban soha nem volt kitéve hasonló vírusoknak. A golobális felmelegedés miatt azonban hozzájuk is olyan kórokozók juthatnak el, amelyek kivédésére nincs felkészülve a szervezetük.