Az Országos Meteorológiai Szolgálat előrejelzése szerint a hét elején napos, túlnyomóan derült idő várható, 31 és 36 Celsius-fok közötti csúcshőmérsékletekkel. A levegő hőmérséklete hajnalra általában 18 és 22 fok közé hűl.
Az elhúzódó hőség kiemelten veszélyes az idősekre, a gyermekekre és a fizikai munkát végzőkre. Az idősek körében a tartósan magas hőmérséklet szív- és érrendszeri panaszokat okozhat – ezek észlelésekor haladéktalanul orvoshoz kell fordulni. De érzékenyen reagálhatnak a gyógyszereket szedő betegek is – figyelmeztetett közös közleményében a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) és a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság.
Figyeljünk magunkra és másokra is!
A hőségriasztással kapcsolatos Facebook-posztjában az NNGYK arra hívta fel a figyelmet, hogy 11 és 15 óra között lehetőség szerint húzódjunk árnyékba. Futni és kerékpározni pedig csak a reggeli vagy az esti órákban menjünk, amikor nincs nagy hőség.
Mivel az extrém hőség az egészséges szervezetet is jelentősen megterhelheti, fontos, hogy ebben az időszakban fokozottan figyeljünk magunkra és egymásra! A szabadtéri rendezvények résztvevőinek, a szabadtéren dolgozóknak és a strandolóknak azt is ajánlották, hogy bő, jól szellőző ruházattal és magas faktorszámú naptejjel védjék bőrüket a leégés ellen, illetve naponta többször vonuljanak árnyékba.
Ne hagyjunk senkit és semmit a zárt autóban!
A Katasztrófavédelem pedig röviden és lényegre törően foglalta össze a legfontosabb tanácsokat:
- Ne menjünk a napra!
- Igyunk sok vizet!
- Használjunk fényvédőt!
- Ne hagyjunk senkit és semmit a zárt autóban! (A napon parkoló autóban akár 50-60 Celsius-fok is lehet.)
- Ha baj van, hívjuk a 112-t!
A közleményben kiemelték azt is, hogy a szabadtéri tüzek megelőzése érdekében csak a kijelölt tűzrakóhelyen rakjunk tüzet és csak akkor, ha nincs az adott vármegyében tűzgyújtási tilalom.