Kitiltják a dízelautókat a német városokból
A döntés precedens értékű, hamarosan több tucat német városban hozhatnak hasonló ítéletet a helyi bíróságok. Fontos hangsúlyozni, hogy a bíróság adott időt az átállásra, szeptembertől lép csak életbe a szigorú szabályozás, amelynek várhatóan súlyos következményei lesznek a dízeltechnológiára és a járműgyártókra nézve - írja a Portfolio.hu .
A lap szerint a lipcsei Szövetségi Közigazgatási Bíróság ma hozott ítéletet abban az ügyben, amelynek egyik lehetséges kimenetele volt az, hogy végül kitiltják-e az Euro 6-osnál alacsonyabb besorolású dízelmotorral szerelt autókat több német nagyváros központjából.
A bíróság elutasította Észak-Rajna-Vesztfália és Baden-Württemberg tartományok keresetét és helybenhagyta az alsóbb szintű bíróságok döntését: amelyek értelmében hamarosan ki kell tiltani Düsseldorf és Stuttgart belvárosából a dízelatókat.
Mit kell tudni az ügy hátteréről?
A bíróság két konkrét esetet vizsgált - Düsseldof és Stuttgart esetét -, ahol az ügy felperese, a Deutsche Umwelthilfe (DUH) német környezetvédelmi szervezet pert nyert az önkormányzatokkal szemben. 2017 júliusában a stuttgarti Közigazgatási Bíróság ugyanis a közegészségügyi szempontok elsőbbségére hivatkozva elutasította a dízeljárművek belvárosi forgalomból való kitiltásának megakadályozására benyújtott kerestet, egyúttal megerősítette a dízelautókra vonatkozó tiltást.
Az alpereseknek, Észak-Rajna-Vesztfália és Baden-Württemberg tartományoknak viszont teljesen elfogadhatatlan volt a bíróság azon döntése, hogy fővárosaikból, Düsseldorfból és Stuttgartból ki kelljen tiltaniuk a dízelautókat. Ezért fordultak jogorvoslatért a lipcsei Szövetségi Közigazgatási Bírósághoz, amely illetékes minden közjogi, nem alkotmányos kérdésben legfelsőbb fokon dönteni.
A bíróságon hatalmas volt a nyomás
Adízelautók ügyében hozott döntése ugyanis több tucat német nagyvárosban pecsételheti meg már rövidtávon a dízelek sorsát. A mostani mérések szerint ugyanis további 19 német nagyváros levegője nem felel meg az előírásoknak és a Deutsche Umwelthilfe szerint további 70 városban haladja meg a nitrogén-dioxid szintje a törvényileg meghatározott határértéket.