A 49 éves dél-londoni asszony azt állította, hogy gyerekei autisták , asztmájuk és más betegségeik vannak, így olyan gyógyszereket kellett szedniük, amelyekre nem volt szükségük, és felesleges műtéti beavatkozásokon kellett átesniük.
Az ítéletet hároméves nyomozás után hozták meg. A nőt 2013-ban tartóztatták le, a börtönbüntetést gyermekbántalmazásért, csalásért, a hatóság félrevezetéséért és pénz jogtalan felvételéért kapta meg a három évig tartó jogi folyamat végén.
A nő – akit gyerekei érdekében nem neveztek meg – azt hazudta az orvosoknak, hogy a kislánya és a kisfia gyomorproblémáktól szenved, ezért szondát ültettek a gyomrukba, hogy azon keresztül táplálják őket, bár képesek voltak normálisan enni-inni.
A kisfiú szteroidtartalmú gyógyszereket kapott, mert a nő azt állította, hogy nem kap levegőt. A gyereket arra utasította, viselkedjen úgy, mintha autista lenne. Amíg hét és fél éves korában gondozásba nem vették, pelenkát hordatott vele az anyja.
Elizabeth Smaller bíró elmondta, hogy a nő újabb és újabb betegségeket talált ki, amikor úgy tűnt, hogy az előzőleg hazudott problémák megoldódtak, miközben „képtelen volt észrevenni, mennyire megalázza ezzel a gyerekeket”.
A nő legalább tíz éven át hordta a gyerekeit orvosokhoz és nevelési szakértőkhöz a kitalált betegségek miatt, s 2003 októbere és 2014 februárja között jogtalanul kért 375 198 fontot támogatásként a beteg gyerekek után annak ellenére, hogy partnere, akivel együtt éltek, évente 38 ezer fontot keresett. A nő beteg gyerekeit nevelő, egyedülálló anyának állította be magát.
Amikor letartóztatása után házkutatást tartottak nála, a lakásban több mint 145 ezer font értékű egészségügyi felszerelést, köztük gyógyszereket és táplálási segédeszközöket találtak.
Az ítélet után Smaller bíró kitért arra is, miként lehetett egy évtizeden át folytatni a csalást. Úgy vélte, a magasan képzett és tapasztalt egészségügyi szakemberek mind egyetértenének abban, hogy bármilyen elfoglaltak is, többet megtudhattak volna az asszonyról, ha időnként beszélnek egymással.
Forrás: MTI