Kutatók most azt találták, hogy azok az emberek, akik munkájuk során különböző komolyabb szellemi kihívások elé kerülnek, inkább védve vannak az időskori mentális hanyatlástól, a demenciától , mint azok, akik nem ilyen munkát végeznek – számolt be a Medical News Today.
Korábbi kutatások azt is megmutatták, hogy az iskolázottság mellett azok az aktivitások is nagyon sokat számítanak a szellemi hanyatlás késleltetésében, amelyekkel tornáztatjuk az agyunkat: rejtvények, játékok, különböző társas interakciók stb.
Az új kutatásban 1054 75 éves vagy idősebb embert vizsgáltak longitudinálisan (hosszabb időn keresztül); a minta reprezentatív volt. Minden résztvevőnek másfél évenként meg kellett oldania egy kognitív tesztet; ennek segítségével értékelték ki a memóriájukat, illetve a gondolkodási képességeiket egy 8 éves perióduson keresztül. A vizsgálatban a munkáikkal kapcsolatosan kikérdezték őket.
Ezeket a munkatapasztalatokat a kutatók három kategóriába sorolták be, és azon belül értékelték:
- felelős feladatok, például konfliktuskezelés, stratégia kialakítása;
- verbális feladatok, például információk kezelése, értelmezése és értékelése;
- számítási feladatok, például adatelemzés.
Az eredmények azt mutatták, hogy bármely kategóriába tartozó feladat esetén minél nagyobb értéket ért el az illető, annál jobban teljesített a kognitív teszten. Ez a jó eredmény együtt járt azzal, hogy az illető mentális leépülése lassabb ütemű volt a vizsgált 8 éves időszak alatt. Az derült ki tehát, hogy a szellemi kihívásokat tartogató munka végzésének hatása van az időskori egészségre, azon belül pedig a Medical News Today .