Az új szabályok biztosítanák, hogy az EU-ban a levegő minősége ne legyen káros az emberi egészségre, a természetes ökoszisztémákra és a biológiai sokféleségre. Továbbá összehangolnák az uniós szabályokat az Egészségügyi Világszervezet (WHO) legfrissebb levegőminőségi iránymutatásaival.
A jelentést megszavazó képviselők hangsúlyozták: az Európai Bizottság által javasolt levegőminőségi előírásoknak olyan köztes célt kellene kitűzniük, amelyet a lehető leghamarabb, de legkésőbb 2030-ig el kell érni.
Az elfogadott szöveg szerint növelni kell a levegőminőségi mintavételi pontok számát, a városi területeken kétmillió, rendkívül szennyezett területeken pedig egymillió lakosonként legalább egy ilyen központot kellene létrehozni.
Ezeken kívül harmonizálnák levegőminőségi mutatókat az EU-ban: az indexeknek összehasonlíthatónak, egyértelműnek és nyilvánosan elérhetőnek kell lenniük. Az adatokat óránként frissítenék, hogy az állampolgárok a magas légszennyezettségi szintek idején és a riasztási értékek elérése előtt képesek legyenek védekezni.
Az Európai Parlament azt is szeretné elérni, hogy az új szabályok megsértése esetén az egészségkárosodást szenvedőknek több lehetőségük legyen kártérítést igényelniük. Azt javasolják emellett, hogy minden tagállam készítsen levegőminőségi ütemterveket is, a rövid és hosszú távú intézkedésekről az új határértékek betartása érdekében.