A rendkívüli dunai árhullám levonulása után folyamatosan nyitják meg azokat a strandokat is, ahol korábban az árvíz miatt tilos volt fürdőzni. Egy strandot általában egy szezon alatt négy alkalommal vizsgálnak: nyitás előtt, és a nyár folyamán havonta egyszer.
A szabadvízi fürdővizek esetében a vízmintavétel mellett a helyszínen szemrevételezik, hogy a víz felületén van-e darabos és/vagy úszó szennyeződés, esetlegesen olajfolt, vagy megfigyelhető-e intenzív hínárosodás. A tavakon a vízvirágzásra is figyelnek, ami a köznyelvben kék algának nevezett, allergén toxinokat termelő baktérium elszaporodását jelenti. Ennek jelei a víz kékeszöld elszíneződése, esetleg habzása. A levett vízmintákban két bakteriális paraméter jelenlétét vizsgálják, amelyek szennyvíz eredetű szennyeződésre, és az ebből adódó egészségkockázatra utalhatnak.
Gödön korábban a rendkívüli dunai árhullám okozott problémát. A Felsőgödi Strandfürdő és a Széchenyi Strandfürdő területén a vízszint még mindig meghaladja az engedélyezett szintet, a folyó még nem húzódott vissza teljesen a medrébe. A strand üzemeltetője a múlt hétvégén elvégeztette a szükséges fertőtlenítést a szilárd burkolatú területeken és a szociális helyiségekben, emellett pénteken vízmintát is vesznek. Az üzemeltetőtől kapott információ szerint még körülbelül egy hétig nem használhatók a strandok. Jelenleg fürödni nem lehet, fürdést tiltó táblák vannak kihelyezve.
Szintén a dunai árhullám miatt volt tilos a fürdőzés Dunaújváros mellett, a Szalki-szigeti Szabadstrandon, ahol az árvíz levonulását követően, 2013. július 3.-án tartottak helyszíni szemlét. A fürdővíz és az ivóvíz megfelelő minőségét igazoló vízvizsgálati eredmények alapján a Szabadstrand újbóli üzemeléséhez a Fejér Megyei Kormányhivatal Népegészségügyi Szakigazgatási Szerve 2013. július 4-től hozzájárult. Baján a Kamarás-Duna szabad strand, mint természetes fürdőhely 2013. július 3-tól üzemel újra, miután a rendkívüli helyzet megszűnt, az árhullám levonult. Így a kijelölt bajai strandokon is lehet fürdőzni.
A nem engedélyezett fürdővizeken, nem kijelölt fürdőhelyeken való fürdőzés nem javasolt, mivel ezeken a helyszíneken a víz minőségét nem ellenőrzik, a fürdőzés higiénés feltételei nincsenek meg. A közegészségügyi veszélyeken túl sok esetben a balesetveszély miatt tiltott a fürdés (pl. bányatavakon ). A természetes fürdőhelyeken, különösen a folyóvizeken a vízmélység hirtelen változása és a sodrás lehet veszélyes.