Egy szívrohamot komolyan kell venni, és mindenkire veszélyes lehet. Egy kutatás szerint azonban a nők komolyabb veszélynek vannak kitéve, mint eddig gondolták. Ugyanis az 55 év alatti nők kétszer nagyobb valószínűséggel kerülnek újra kórházba egy éven belül egy szívroham után, mint a férfiak – számolt be róla a WebMD az amerikai Nemzeti Egészségügyi Intézet (NIH) nyomán.
Több ezer alany adatait elemezve jöttek rá
A kutatók egy korábbi tanulmány adatait használták fel újra, amely a kockázati tényezők széles körét vizsgálta a szívinfarktuson átesett nők és férfiak esetében. A vizsgálatban 2 007 nő és 972 férfi vett részt, összesen 103 kórházban. Átlagéletkoruk 48 év volt.
Az adatokból kiderült, hogy miután szívrohamukat követően elhagyhatták a kórházat, a betegek csaknem 30 százaléka újra kórházba került egy éven belül, hogy. A nőknél csaknem kétszer nagyobb volt ennek kockázata.
Ezek a jelek szívroham közeledtére is utalhatnak, azonban sokan figyelmen kívül hagyják ezeket.
Miért nagyobb a nőknél ez a rizikó?
Az NIH szerint ennek a nemi egyenlőtlenségnek valószínűleg az lehet az oka, hogy a nők körében jóval nagyobb az elhízás, a szívelégtelenség, a depresszió és más rizikófaktorok előfordulási aránya. „A 18 és 55 év közötti nőknél nagyobb figyelmet kell fordítani a kockázati tényezőkre, hogy jobb kezelést és gyógyulást lehessen náluk elérni a hazaengedés után” – fogalmazott a tanulmány egyik szerzője, Harlan Krumholz.
„A kutatók már jó ideje tudják, hogy az 55 éves, illetve annál fiatalabb nőknél körülbelül kétszer akkora a kockázata a szívroham miatti kórházi halálozásnak, mint a hasonló korú férfiaknál” – közölte az NIH. Az viszont nem volt világos, hogy a nőknél a szív- és érrendszeri, illetve az egyéb szövődmények kockázata is magasabb-e egy évvel azután, hogy a szívinfarktus kezelése után elhagyják a kórházat – tették hozzá.