"Egy ember átlagosan 2-3 másiknak adja át a koronavírust , vannak azonban úgynevezett szupertejesztők. Ez azt jelenti, hogy a váladékaival akár száz másikat is meg tud fertőzni. Ezt láttuk a dél-koreai templomnál" - mondta Szlávik János, a Dél-pesti Centrumkórház Szent László Kórházi telephelyének osztályvezető főorvosa az RTL Híradónak adott interjújában.
Mint ismeretes, a dél-koreai járvány központja Daegu nevű 2,5 milliós város volt, az ottani fertőzöttek majd 70 százaléka pedig egy helyi gyülekezethez, a Shincheonji Church of Jesushoz tartozott. A feltételezések szerint a 31-es számú betegként emlegetett 61 éves gyülekezeti tag fertőzhetett meg százakat a szertartások alatt. Később az egyház vezetője hivatalosan is bocsánatot kért a nemzettől, mert becslések szerint több mint 4 ezren betegedtek meg csak abban a kapcsolati láncban.
"Senkiről nem tudjuk megmondani, hogy ki a szuperterjesztő, és mások miért nem kapják el a fertőzést" - tette hozzá az infektológus főorvos, aki a következő hetekben a járvány felfutására számít. Mint mondta, akárcsak a többi európai ország, mi is belépünk majd a tömeges fertőzések szakaszába. A Magyarországon egy hónapja tartó járvány kapcsán arról beszélt, az esetek 85-90 százaléka enyhébb tünetekkel, egészséges fiataloknál és gyerekeknél akár láz nélkül is járhat.
Legelőször a szaglást vesztik el
"Az első tünet a szaglás , később az ízérzés elvesztése, ha ilyen panasszal jelentkeznek rögtön koronavírusra gyanakszunk" - mondta Szlávik János, aki szerint sokat tanultak, tanulnak folyamatosan a betegség lefolyásáról, melynek rendkívül típusos a lefolyása. Mint kiemelte, a súlyos esetek majd mindegyikénél hosszú lázas periódust követően kis javulás, hőemelkedés, majd hirtelen állapotromlás következik be, ami után a beteg az intenzívre kerül. Megjegyezte, ha elég a kapacitás, a lélegeztetőgép, akkor néhány hét alatt sikerül a betegnek leküzdenie a vírust, és már van is olyan, aki intenzívről került ki, gyógyult meg.
"A súlyos esetek mindig krónikusan beteg, idős emberek" - jegyezte meg, ám szerinte nem lehet meghatározni, hogy kinél lesznek a legsúlyosabbak a tünetek. Szlávik leszögezte, drámai, ahogy az idős betegek állapota akár órák alatt drasztikusan romlik, és azonnal intenzívre kell őket vinni. Elmondta, minden lehetséges gyógyszert alkalmaznak, így a már több helyen sikerrel használt kétféle malária elleni szert, amit a HIV-fertőzöttek kezelésre használt készítménnyel, egy erős antibiotikummal és immunerősítőkkel kombinálnak, úgy tűnik sikerrel.
Az infektológus főorvos arról is beszélt az interjúban, hogy miért maszkpárti . "Akin maszk van, kevésbé tud szennyezett kézzel az orrához, arcához, szeméhez nyúlni, így kisebb eséllyel fertőzi meg magát" - hangsúlyozta Szlávik János.
Már 1,2 millió koronavírusos van a világon - olvassa el az erről szóló cikket társportálunkon, az nlc.hu-n .