Az idei szúnyoggyérítési szezon sok munkát adott a szakembereknek - írták a közleményben. A Duna és mellékfolyói kora nyári áradása miatt jelentős területen volt szükség biológiai lárvagyérítésre, már április 16-ától kezeléseket végeztek légi és földi technológiák alkalmazásával.
A katasztrófavédelem által koordinált szúnyoggyérítés huszonöt héten keresztül, egészen október 6-ig tartott - tették hozzá. Ismertették: a felhőszakadásokkal kísért június országszerte, de főként a Dunántúlon extrém méretű szúnyogpopulációt okozott.
A Dunán és a Lajtán levonult kora őszi árhullám miatt idén egészen szokatlan időben, még október elején is szükség volt biológiai kezelésekre. Egész nyáron tartott a kifejlett szúnyogok elleni védekezés, összesen 1070 településen és hat budapesti kerületben gyérítettek a szakemberek. Míg az Alföldet sújtó aszály miatt ott számos területen alig kellett beavatkozni, addig a nyugati és a középső országrészben sokszor kifejezetten erős szúnyogártalmat kellett kezelni - mutattak rá.
Kitértek arra is, hogy júniusban az országos tisztifőorvos egyedi engedélyével a Szigetközben, 12 994 hektárnyi területen légi kémiai szúnyoggyérítés volt a katasztrófavédelem irányítása mellett. Megjegyezték: a nyár legnagyobb részében a késő esti, éjszakai órákban végzett földi technológiát alkalmazták a szakemberek. A szúnyoggyérítés során kezelt terület nagysága 732 810 hektár volt - áll a közleményben.