A herpes simplex vírusnak két, embereket érintő típusa van, mindegyik fertőző és gyógyíthatatlan. A HSV-1 főként az ajakherpeszért felelős és orális úton terjed, a HSV-2, azaz a kettes típusú herpeszvírus pedig szexuális úton terjed és szinte kizárólag a nemi szerveken megjelenő herpeszért felelős.
A jelentésből azonban az is kiderül, hogy a HSV-1 is okozhat nemi herpeszt : a jelenlegi becslések szerint mintegy 140 millió ember hordoz magában ilyet, főként Amerikában, Európában és a Csendes-óceán nyugati térségében. Az 50 éven alattiak kétharmada, mintegy 3,7 milliárd ember elkapta már a herpesz vírust (HSV-1) A magasabb átlagjövedelmű országokban kevesebb gyermek fertőződik meg ezzel a vírussal, vélhetően a jobb higiénia és életkörülmények miatt, elkapni vélhetően később orális szex miatt kialakuló fertőzés révén kaphatják el.
Dr. Marleen Temmerman, a jelentés összeállításában is résztvevő kutatója és egyik részlegigazgatója szerint nagyon fontos, hogy a gyerekek a herpeszről és a többi nemi betegségről már az iskolában megfelelő információt kapjanak, még mielőtt elkezdenének szexuális életet élni.
A herpeszvírust a fertőzöttek egy életen át hordozzák, de az is lehet, hogy erről tudomásuk sincsen, előfordul ugyanis, hogy nincsenek vagy csak igen enyhék a tünetei. Erről tehát csak vérképből, illetve az abban található antitestvizsgálatból lehet értesülni. Sokszor azonban egyértelmű tünetekkel jelentkezik, ilyenkor a nemi szervek vagy az ánusz környékén fájdalmas hólyagok vagy fekélyek jelennek meg.
Ezeket antivirális szerekkel el lehet tüntetni, de az első (és egyben a legfájdalmasabb) kitörést újabb tünetek követ(het)ik. A HSV-1 okozta nemiherpesz-kitörések gyakoribbak, mint a HSV-2 okozta kitörések.
Nem szabad megfeledkezni a herpesz okozta érzelmi nehézségekről sem: nemcsak a személyes kapcsolatok kialakítása tűnik ilyenkor sokkalta nehezebbnek, de a herpeszesek úgy is érezhetik: egyfajta társadalmi stigma érte őket, ez pedig számos pszichológiai problémával is járhat.
Forrás: WHO