Vajon biztonságos megenni a földre potyogott ételt, ha gyorsan felszedjük? A jó öreg öt másodperces szabály már régóta vita tárgya, most azonban végre megérkezett a tudományosan alátámasztott válasz – írja a National Geographic.
Sokan próbálták már bizonyítani
Az öt másodperces szabály kulcsa annak megértése, hogy a baktériumok milyen gyorsan kerülnek át a padló felületéről az ételre. Sokan tévednek ebben a kérdésben, amatőr vizsgálatok ugyanis összezavarták a kérdést, mivel olyan kísérletekre támaszkodtak, amelyek nem feleltek meg a tudományos követelményeknek – mondja Donald Schaffner, a Rutgers Egyetem élelmiszerkutatója.
Schaffner és csapata változatos körülmények között, többféle élelmiszert is letesztelt. Az eredményekből kiderült, hogy az öt másodperces szabály valójában egyáltalán nem szabály. Azt találták, hogy
A nagyobb bűnös tehát itt nem is az idő, hanem a nedvesség. A nedves étel (a kísérletben például a görögdinnye) több baktériumot vett fel, mint a szárazabbak, mondjuk a kenyér vagy a gumicukor. A szőnyeggel borított felületek kevesebb baktériumot vittek át az ételre, mint a csempe vagy a rozsdamentes acél, mivel felszívták a tudósok által alkalmazott baktériumoldatot.
Akkor most megehetem vagy sem?
Ez a felülettől függ. „Ha például kórházban vagy és elejtesz valamit, valószínűleg nem akarod majd megenni” – mondja Dawson. A legtöbb esetben azonban egy olyan süti elfogyasztása, amely felszedett egy kis port vagy a konyhaasztal alól néhány baktériumot, valószínűleg nem árthat egy egészséges immunrendszerű embernek.