Az elmúlt években három új invazív szúnyogfaj jelent meg Magyarországon, ezek egyike az ázsiai tigrisszúnyog. Baja mellett 2014-ben, a déli-délnyugati határ mentén pedig 2015-ben - a nagyobb kamionforgalmú utak mentén - azonosítottak ázsiai tigrisszúnyogot. A három faj közül a tigrisszúnyog terjeszti a legtöbb kórokozót, de ahhoz, hogy veszélyes betegségekkel fertőzzön, előbb egy stabil populációra lenne szükség. Jelenleg azonban folyamatos újratelepülésről van szó, ezért csak az adott év kései szakaszában bukkan fel a veszélyes vérszívó - ismertette a kutató.
Nagy veszélyt jelent
Olaszországban és Horvátországban már stabil populációja van a tigrisszúnyognak, valószínűleg onnan érkeznek ide is ezek az állatok, amelyek a már említett időszakban szaporodni is képesek. A körülbelül fél centiméter hosszúságú állat abban különbözik a hazai szúnyogoktól, hogy teljesen fekete, de a testét különböző pontokon világos pikkelyek, csíkok díszítik. Más ennyire kontrasztosan fekete-fehér szúnyog nem él Magyarországon. A Magyarországon megtalálható fajok a nyugat-nílusi vírust, bőr- és szívférgességet, illetve usutuvírust terjeszthetnek.
A védekezés módjai között mechanikai, kémiai és biológiai módszereket is megtalálhatók, emellett pedig érdemes rendszeresen ellenőrizni azokat a házkörüli helyeket, ahol megrekedhet a csapadék, mert abban a szúnyogok - már igen csekély mennyiségű víz esetén is - képesek szaporodni.
A tigrisszúnyogot Európában először Albániában mutatták ki 1979-ben, mára pedig szinte az egész kontinensen megtalálható. A hazai tigrisszúnyog-populáció feltérképezésében az MTA Ökológiai Kutatóközpontja a lakosság segítségét várja.