Miskolc, 2007. június 6. (MTI) - Több ponton félreérthető az Egészségügyi Minisztérium közleménye, amelyet a salgótarjáni baleseti sérültekkel kapcsolatos ügyben adtak ki - írja a távirati irodához szerdán eljuttatott közös nyilatkozatában a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórház és a Salgótarjánban lévő Szent Lázár Megyei Kórház intézményvezetője.
Csiba Gábor, a Borsod megyei kórház főigazgató-főorvosa és Bercsényi Lajos, a Szent Lázár Megyei Kórház főigazgató-főorvosa a közleményben úgy fogalmaznak, hogy a szaktárca keddi közleménye több ponton félreérthető, ezért szeretnék azt pontosítani, világossá tenni, és tájékoztatni az ügyről a közvéleményt is.
Mint írják, április 1-ig a salgótarjáni Szent Lázár Megyei Kórház idegsebészeti ellátását a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórház és Egyetemi Oktató Kórház végezte. Április 1-től azonban megváltozott a területi ellátási kötelezettség. Az eddig jól működő rendszer helyett a salgótarjáni Szent Lázár Megyei Kórházat az Országos Idegsebészeti és Tudományos Intézethez szervezték idegsebészeti ellátás szempontjából. Mindezt megerősíti az ÁNTSZ honlapján található információ is - teszik hozzá.
A közlemény szerint a Borsod megyei egészségügyi intézményhez egyetlen egy szakma szempontjából sem tartozik a salgótarjáni kórház, és ezt a tényt szintén alátámasztja az ÁNTSZ honlapja.
A két kórházigazgató úgy fogalmaz, hogy a két beteg sürgős, elsődleges ellátását a salgótarjáni Szent Lázár Megyei Kórház "haladéktalanul és szakmailag korrekt módon elvégezte, mert ez a kötelezettsége. A végleges, de sürgős életmentő beavatkozás elvégzésére keresték az idegsebészeti ellátó helyet".
Mint írják, "érthetetlen, hogy az Egészségügyi Minisztérium Információs Központja miért nem tud ebben az egyszerű kérdésben felvilágosítást adni. A vizsgálat során kérjük, erre is térjenek ki" - hozzátéve, hogy az ellátóhely keresése nem ügyeleti időben, hanem napközben, munkaidőben történt, amikor valamennyi kórház Magyarországon alkalmas a teljes szakmai struktúrájának megfelelő ellátásra.
A dokumentumban kitérnek arra is, hogy kérik az illetékeseket egy korrekt területi ellátási kötelezettségi rendszer kialakítására, annak megfelelő kommunikációjára és a progresszív ellátást megnyugtatóan szolgáló rendszer kialakítására.
A szaktárca kedden adta ki közleményét, arra reagálva, hogy a területileg illetékes fővárosi kórház kedden nem fogadta a salgótarjáni balesetben sérült betegeket, ezért mentőhelikopter szállította őket Miskolcra.
A minisztérium MTI-hez megküldött szerdai dokumentuma szerint az eset megnyugtató kivizsgálásához szükség van az Egészségbiztosítási Felügyeletet közreműködésére. Mindazonáltal a tárca tájékoztatása úgy szól, hogy "az eddigi ismeretek birtokában a beteg ellátására ott került sor, ahol a sürgősségi ellátórendszer szerint ez indokolt. Nem világos, hogy a salgótarjáni kórházból miért próbáltak budapesti átvevő intézményt találni."
"Sürgősségi esetben nem a területi ellátási kötelezettség számít, hanem az, hogy melyik kórház tart ügyeletet az adott szakmában. Itt kötelező a beteg ellátása, amelyért az OEP-finanszírozást meg is kapja" - fogalmazott akkor a minisztérium.
A területi beosztás szerint illetékes fővárosi Országos Idegsebészeti Tudományos Intézet (OITI)kedden nem fogadta azokat a balesetben megsérült férfiakat, akiket végül - két fővárosi kórház elutasító válasza után - mentőhelikopter szállított a salgótarjáni kórházból Miskolcra, a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei kórházba. A két budapesti férfi a 21-es főúton, a pásztói gyorsítósávon a kedd hajnali órákban szenvedett súlyos, életveszélyes sérülést. A mentőhelikopter kétszer fordult a betegekkel, az első sérültet kedden délután fél három körül hozták meg Miskolcra.
Bognár László, budapesti Országos Idegsebészeti Tudományos Intézet igazgatója kedden azt nyilatkozta: nem történt szakmai mulasztás az esettel kapcsolatban. Mint hozzátette: intézményüket kedden délelőtt 10 órakor hívták fel Salgótarjánból, majd az OITI ügyeletes orvosa közölte velük: épp a baleset helyszínétől nem messze szolgálatban áll egy főorvos kollégájuk, aki szívesen segít a további konzultációban.
"A munkatársunkat viszont egyáltalán nem hívták fel, mi órákkal később a médiától értesültünk az esetről" - közölte az igazgató, aki hangsúlyozta: a baleset miatt segítséget kérő salgótarjáni intézmény részlegesen valóban az OITI-hez tartozik. Ez azonban elsősorban a neurotraumás betegek esetére vonatkozik, ők "idegsebészettel látjuk el a régiót" - fogalmazott.