Az Europol által támogatott akció tavaly októberben kezdődött. Fő célja az volt, hogy csökkentsék a bizonytalan eredetű és veszélyes doppingszerek, továbbá a hamis gyógyszerek , étrend-kiegészítők és gyógyhatású anyagok mennyiségét a piacon. A legnagyobb tömegben lefoglalt termékek egy része metamfetamin előállítására alkalmas készítmény, valamint pszichotróp gyógyszer, azaz altató, nyugtató volt.
Hamis gyógyszerek és csempészáruk
A lefoglalt készítmények közül néhány ezer hamis volt, de előfordultak eredeti - gyógyszertárakból, kórházakból lopott - szerek is, amelyeket különböző országokba csempésztek vagy az interneten árusítottak . Magyarországon az ötnapos akció eredményeként a rendőrség 5,5 millió forint értékben foglalt le gyógyszereket, felszámolt egy szervezett bűnözői kört és őrizetbe vett három embert. A lefoglalt szerek többsége - az európai adatokkal ellentétben - a doppingszerek közé tartozott, de nagy mennyiségben foglaltak le olyan gyógyszert is, amelynek hatóanyaga alkalmas metamfetamin előállítására.
Az akcióban Belgium, Ciprus, Görögország, Finnország, Franciaország, Magyarország, Olaszország, Portugália, Szlovákia, Spanyolország, Egyesült Királyság és Bosznia-Hercegovina, valamint az Európai Csalás-elleni Hivatal (OLAF) és az Amerikai Egyesült Államok Kábítószer-ellenes Hivatala vett részt. Koordinációs központot állítottak fel az Europol hágai székhelyén. Magyarországon a rendőrség, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal, valamint az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) vett részt a műveletben, de a Hamisítás Elleni Nemzeti Testület is szerepet vállalt benne.