Amennyiben az eredmények kimutatnak valamilyen genetikai mutációt, felmerülhet, vajon szabad-e alacsony hormontartalmú készítményt szedni. A választ Dr. Szélessy Zsuzsanna, a Trombózisközpont hematológus főorvosa adta meg.
Vérrögöket okozhatnak a fogamzásgátló tabletták
Egyre gyakrabban hallani, hogy a fogamzásgátló tablettákat szedő fiatal nőknél életveszélyes mélyvénás trombózis alakult ki. Bár sokan úgy gondolják, hogy az új típusú készítményeknél ilyen nem fordulhat elő, valójában ezek is hordoznak rizikót. (Fontos tudni, hogy többféle hormonkezelés is provokálhatja a trombózis kialakulását az arra hajlamosaknál, nem csak a fogamzásgátlás céljából adott készítmények). A fogamzásgátló tabletták - és más hormonális fogamzásgátló módszerek - a peteérést gátló hormontartalmuk miatt visszaszorítják az úgynevezett antitrombin III fehérje szintézisét, ezért a kevesebb a fehérje kevesebb alvadási faktort képes inaktiválni. Ennek következtében a trombózis kialakulásának esélye jelentősen megnő. Az alacsony hormontartalmú szerek esetében ugyan kisebb a rizikó, ám ha valaki súlyos trombofíliával küzd, akkor e tabletták szedése életveszélyes is lehet - magyarázta a szakorvos.
Egyéni kérdés, hogy javasolt-e a fogamzásgátló
A fogamzásgátlók trombózis készséget fokozó hatása miatt - egyébként nagyon helyesen - egyre többen végeztetnek trombofília-szűrővizsgálatokat (egyszerű vérvétel útján). Főleg akkor elengedhetetlen a vizsgálat, amikor valakinek a családjában előfordult már trombózis vagy tüdőembólia. Amikor kézhez kapják a leletet, sokan nem tudnak eligazodni a leírtakon, vagy ha kiderítik, hogy valóban jelen van valamilyen genetikai mutáció (ami egyáltalán nem ritka), akkor nem tudják, hogy ez mit is jelent pontosan, és hogy milyen mértékben nő meg tőle a trombózis veszélye. Az eligazodásban orvos segíthet.
Szélessy Zsuzsanna szerint többféle trombofília létezik, és azokon belül is megkülönböztetünk enyhe és súlyos mutációkat. Előbbi esetben kisebb a vérrögképződés rizikója, így ekkor az alacsony hormontartalmú fogamzásgátló tabletták alkalmazása még megengedett is lehet. Viszont egy laikus nem tudja eldönteni, hogy milyen mértékű a trombofíliája, ezért mindenképpen szakember véleményét kell kikérni. A trombózis rizikóját több tényező is befolyásolja, például társbetegségek (diabétesz, autoimmun kórkép stb.), komolyabb visszértágulatok, túlsúly, kor, nem stb. Tehát, hogy kinek milyen fogamzásgátló módszerre van szüksége, mindig egyéni elbírálás függvénye.
Sokan úgy gondolják, hogy csakis a tabletta formájában szedett fogamzásgátló hordozza a trombózis kialakulásának veszélyét. De ez nem igaz! A más módon a szervezetbe juttatott, peteérést gátló hormonok is megnövelik a rizikót: így a fogamzásgátlótapasz, az injekciók, a hüvelygyűrű és bizonyos spirálok mind-mind tiltólistásak lehetnek!
Forrás: Trombózisközpont