A Zika vírust 1947-ben azonosították, nevét a felfedezés helyéről, az ugandai Zika erdőről kapta. Hosszú évtizedekig nem volt számottevő kapcsolata az emberekkel, az utóbbi időben azonban egyre növekvő pánikot okoz - írja az Index.
A vírust szúnyogok terjesztik, emberre kizárólag a csípéssel terjedhet át. A fertőzöttek ötödénél alakulnak csak ki enyhe tünetek és azok is elmúlnak egy hét alatt.
Kutatók azonban nemrégiben a vírus egy új, aggasztó mellékhatását figyelték meg. Brazíliában azokon a területeken, ahol járványosan terjed a Zika, megugrott a mikrokefáliás esetek száma, vagyis hogy az újszülöttek rendellenesen kicsi fejjel és fejletlen aggyal születnek. A mikrokefália elég ritka jelenség, de a Zika vírussal fertőzött területeken sokszorosára nőtt a megjelenése. Brazília érintet területein évente általában 150-200 eset fordul elő, tavaly azonban 2900 mikrokefáliás gyerek született.
A terhes nőknél főleg az első trimeszterben lehet veszélyes a vírus. Gyakori a vetélés is, a megszületett csecsemők egy része pedig nem sokáig marad életben. Ugyanakkor csak közvetett bizonyítékok vannak a kapcsolatra, közvetlen bizonyítékot még nem találtak. Kisfejűséget más betegségek is okozhatnak, de a mostani ugrásszerű növekedést egyértelműen a Zikával hozzák kapcsolatba.
A kutatók még mindig nem tudják, hogyan okozhatja a Zika a betegséget. A kapcsolat azonban olyan szintű pánikot okozott, hogy a brazil egészségügyi hatóságok azt javasolják az ország északkeleti területén élőknek védekezésként, hogy ne essenek teherbe. Ugyanezt tanácsolja a dominikai egészségügyi miniszter is saját országában.
Focival terjedt el?
A szúnyogok terjesztette vírusok és az ebből adódó járványok gyakoribbá válása a globalizáció és a globális felmelegedés egyik következménye. Az emberek is könnyebben utaznak világszerte, és ugyanez igaz a vírusokra is. Arról még folyik a vita, hogyan juthatott el a Zika Brazíliába, de a szakemberek szerint repülőgépen megbújó szúnyogok hozhatták be azokban az időkben, amikor százezrek utaztak a 2014-es futball világbajnokságra.
A vírus jelenleg 19 országban van jelen, ezek Brazília, Francia Guyana, Kolumbia, Paraguay, Puerto Rico, Suriname, Venezuela, Guatemala, Honduras, Martinique, Mexikó, Panama, Salvador, Fidzsi-szigetek, Salamon-szigetek, Samoa, Új-Kaledónia, Vanuatu és a Zöld-foki Köztársaság.
A járvány azonban valószínűleg terjedni fog a közeljövőben. Néhány elszigetelt esetet még az Egyesült Államokban is találtak, de itt olyanokról van szó, akik korábban Dél-Amerikában jártak. A szakemberek szerint már tavasszal elérheti az Egyesült Államokat. Először valószínűleg Puerto Ricóban jelenik majd meg (onnan már jelentettek megbetegedéseket), ezt követi Florida, Texas, a többi öböl-menti állam és talán Hawaii.
Oltóanyag nincs
A kutatást vezető Stanley Plotkin szerint annyira nem lehet bonyolult kifejleszteni a vakcinát, mert a betegség közeli rokona a sárgaláznak és a japán agyvelőgyulladásnak, és ezekre már van oltóanyag.
Addig is egyetlen dolog, amit a hatóságok megtehetnek, hogy megpróbálják megelőzni a fertőzést, irtják a szúnyogokat, figyelmeztetik a lakosságot. A kutatók pedig megfeszített erőkkel próbálják még jobban megismerni a vírust. Annyi bizonyos, hogy egyelőre több a kérdés, mint a válasz.
Egyetlen megoldás a védekezés
Az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) ajánlása alapján az ÁNTSZ az érintett térségbe utazó várandós, illetve gyermekvállalást tervező nőknek javasolja, hogy fordítsanak különös figyelmet a szúnyogok csípésének elkerülésére.
Ennek érdekében használjanak szúnyogriasztó szert, viseljenek hosszú ujjú inget és nadrágot, zoknit és cipőt, különösen a Zika vírust hordozó Aedes szúnyog aktív időszakában, azaz nappal, napkeltétől napnyugtáig. Aludjanak, pihenjenek szúnyoghálóval ellátott vagy légkondicionált helységben, ennek hiányában használjanak az ágyra rögzíthető szúnyoghálót nappal is - tanácsolja a tisztiorvosi szolgálat.
Ha pedig az érintett területről visszatérőknél, láz, kiütés , fejfájás, vagy ízületi fájdalom jelentkezik az érkezést követő három héten belül, forduljanak orvoshoz és említsék meg utazásuk helyszínét.