Túlélhetjük a repülőgép-katasztrófákat?

Bár az elmúlt időszakban több repülőgép is eltűnt, lezuhant, a szakemberek szerint igen kicsi annak az esélye, hogy valaki ilyen katasztrófában veszítse az életét. Sőt a súlyos balesetek esetében is az utasoknak csak a negyede hal meg.

A szakemberek szerint annak az esélye, hogy valaki repülőgép-szerencsétlenségben veszítse el az életét, mindössze egy a 4,7 millióhoz. A legtöbb balesetnél az utasok és a személyzet nagy része életben marad, és a legsúlyosabb esetekben is csak a gépen lévők 24 százaléka hal meg – ez derül ki legalábbis az amerikai National Transportation Safety Board nevű, utazásbiztonsággal foglalkozó szervezet adataiból. Ráadásul javíthatjuk is a túlélési esélyeinket!

Tombolnak a kórokozók a repülők ülésein! A zárt térben köhécselő utastársaktól mindenki okkal viszolyog, azonban egy új kutatás szerint nem csak így tehetünk szert különféle fertőzésekre a repülőút során. Figyeljünk!

A legtöbben feleslegesnek, sőt egyenesen unalmasnak tartjuk a repülőgépeken elmondott biztonsági útmutatást, pedig ha tudjuk, hogy mit kell tenni vészhelyzetben, az valóban megmentheti az életünket. A biztonsági előírásokat tartalmazó kártyát is alaposan tanulmányozzuk át, vészhelyzetben ugyanis mindennél fontosabb, hogy fel tudjuk idézni, pontosan hol találjuk az oxigénmaszkot vagy a mentőmellényt. A szakértők szerint ugyanis a legtöbb esetben az utasokat jobban veszéyezteti a tűz vagy a füstmérgezés, illetve a fulladás, mint a tényleges becsapódás.

Maradjunk fittek!

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Egy újabb indok, amiért érdemes rendszeresen sportolni: ha valaki edzettebb, jó kondiban van, hajlékony, gyors és erős, sokkal nagyobb az esélye annak, hogy életben marad, és például ki tud menekülni a repülőből, mint egy puhányabb ember esetében.

Legyünk önzőek!

Az egyik legfontosabb szabály, hogy először a saját biztonságunkra koncentráljunk, vagyis először saját magunkra tegyük fel az oxigénmaszkot. A kabinnyomás csökkenésekor az oxigénszint ugyanis olyan alacsonnyá válhat, hogy húsz másodperc is elég lehet az ájuláshoz. Tehát a gyermekekre, kísérőinkre csak azután tegyük fel az oxigénmaszkot, hogy a sajátunkat már feltettük!

Túlélhetjük a repülőgép-katasztrófákat?

Öltözzün kényelmesen!

Már elmúltak azok az idők, mikor a repülés egyet jelentett az elegáns öltözékkel, mostanában inkább a kényelmesebb darabokat részesítik előnyben. Válasszunk természetes alapanyagokból készült ruhadarabokat, a műszál ugyanis sokkal gyorsabban meggyullad és elég, az égés mellékterméke pedig mérgező is lehet. Magas sarkú cipő helyett inkább kényelmes, strapabíró lapos sarkú vagy sportcipőben utazzunk.

Felejtsük el a tárgyakat!

A szakértői vizsgálatok alapján a légikatasztrófák áldozatainak 68 százaléka nem a zuhanáskor, illetve a becsapódáskor veszíti el az életét, hanem az azt követő tűzben. Átlagosan 90 másodpercünk van, hogy elhagyjuk a gépet, ezért ha nekiállunk a csomagunkat keresni, azzal jelentősen csökkentjük a saját túlélési esélyeinket – és másokét is, hiszen a szűk folyosón másokat is feltarthatunk.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.