Nem érdemes továbbküldeni azt a postaládánkba beeső körlevelet, amiben a levél ismeretlen szerzője égési sérülések esetére azt javasolja, dugjuk lisztbe a kezünket. Az indok "erős": elvileg létezett egy vietnámi katona, aki a háborúban meggyulladt, és a nagy pánikban egy zsák liszttel borították nyakon. Az alapvető élelmiszer csodát tett: nemcsak a tüzet oltotta el, de még hólyagos sem lett a bőre. Na ezen a ponton érdemes gondolkozni kicsit, hol sántít a történet, és vajon mennyire tekinthető hasznos információnak a javaslat, mennyiben hoax.
Ezzel önmagában nincs is gond, ám a legfontosabb körleveleket és tévhiteket leleplező oldal, a Snopes is hosszasan cáfolja a levél tartalmának valódiságát és hasznosságát, és nemcsak a képzett orvosok fogják a fejüket a módszer hallatán, de még azok is, akik valaha csak egy kicsit is tanultak elsősegélyt nyújtani.
Alapvető tudnivaló égési sérülések esetén ugyanis, hogy folyóvízzel hűtjük a sérülést minél hosszabb ideig (15-20 perc), abba semmilyen idegen anyagot nem juttatunk (se lisztet, se tejfölt, se tojásfehérjét , se túrót vagy más egyéb szert, mert ezek tárolják a hőt és komoly fertőzési forrást jelentenek)! Ez megakadályozza a hőhatás szöveteken belüli terjedését (a vízzel való hűtésről a körlevél egyébként kifejezetten lebeszél a liszt javára).
Ha az égés elsőfokú, különösebb orvosi segítség nélkül is megúszhatjuk, talán innen a liszttel kapcsolatos tapasztalat: ha alkalmazzuk, ha nem, a sérülés utáni panaszok hamar múlnak hűtés után, ha viszont kiterjedt sérülésről van szó, sokkal inkább ártunk vele, mint használunk!
Amennyiben az égési sérülés nagysága meghaladja a tenyér kiterjedését, illetve ha másodfokúnál nagyobb sérülésre gyanakszunk, azonnal orvoshoz kell fordulni!
Ne spamelje ismerőseit!
A fentebb idézett körlevelet ne küldje tovább!