Fontos és aktuális kérdéssel fordultak a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalhoz (Nébih). Egy levélíró arra volt kíváncsi, hogyan előzhetjük meg, hogy tűzifavásárláskor becsapjanak, illetve mire érdemes figyelni. A szakértők válaszát a hivatal közösségi oldalán osztották meg, de az alábbiakban mi is összefoglaljuk legfontosabb tudnivalókat.
Így válasszunk kereskedőt
A legfontosabb, hogy tűzifát mindig megbízható és ismert kereskedőtől vásároljunk, aki regisztráltatta tevékenységét a Nébih-nél, illetve rendelkezik EUTR technikai azonosítószámmal. Ellenőrizzük, hogy szerepel-e a hirdetésben az EUTR azonosító, és az megtalálható-e a Nébih honlapján! A szakértők szerint a telephellyel és nyitvatartási idővel működő kereskedők sokkal megbízhatóbbak.
Nézzük meg, hogy a hirdetésnél feltüntetett telefonszám szerepel-e a Nébih feketelistáján! Amennyiben igen, semmiképpen sem ajánlott attól a kereskedőtől vásárolni. Legyünk óvatosak az olyan árusokkal is, akik a regisztrált székhelyüktől távoli helyekre, vagy akár az ország egész területére is vállalnak szállítást. „A magas fajlagos szállítási költség mellett sem önnek, sem a kereskedőnek nem éri meg kisebb mennyiséget messze vinni” – mutatott rá a Nébih.
Ne utaljunk előre, és alaposan nézzük meg a fát!
Az anyagi kár elkerülése érdekében nagyon fontos, hogy soha ne utaljunk előre pénzt, főleg ne ismeretlen hirdetőknek. Előre lehetőség szerint csak a telephelyen, a kereskedő pénztárában fizessünk. Kizárólag szállítójeggyel vegyünk át tűzifát!
Ha tehetjük, inkább köbméterben mérve, térfogatra vegyünk tüzelőt – így ugyanis könnyebben ellenőrizhető a mennyisége, a fa víztartalma pedig nem befolyásolja a megvett mennyiséget. Ha mégis tömegre vásárolunk tűzifát, akkor pedig kizárólag hitelesített mérlegen mért, mérlegjegy vagy más hitelesítő dokumentum alapján kiállított számla birtokában fizessünk. Lerakodás előtt alaposan nézzük meg a kiszállított fát!
Ha frissen kitermelt faanyagot vásárolunk, gondoskodjunk róla, hogy minél hamarabb felhasogassuk azt, majd tároljuk fedett, szellős helyen. Ősszel és télen a faanyag már lassan szárad szabadtérben, a száraz fával történő fűtéssel azonban akár 30 százalékos spórolást is elérhetünk.