Új oltást akarnak a Sinopharm-vakcinával oltottak

Petíciót indítottak és nyílt levélben kérnek új oltást azok, akiket itthon beoltottak ugyan a Sinopharm vakcinájával, az antitestvizsgálat alapján azonban mégsem alakult ki bennük a védettség.

Már csaknem háromezer ember csatlakozott a "Sinopharm vakcinával oltottak negatív laboratóriumi eredményekkel" nevű Facebook-csoporthoz . A privát csoport célja a leírás szerint az, hogy vizsgálatot, vagy akár újraoltást kérhessenek azok az emberek, akik ugyan megkapták a Sinopharm vakcináját, az ellenanyag-vizsgálaton azonban semmilyen, vagy csak nagyon alacsony antitestszintet mutattak ki náluk. A 24.hu cikke szerint a tagok petícióval, illetve levélben próbálnak segítséget kérni a döntéshozóktól és a szakemberektől.

Koronavírus: betegek, akiknél hatástalan lehet a vakcina Egy új kutatás szerint a vérképzőszervi daganattal küzdő betegek csupán felének szervezetében termelődik annyi antitest a koronavírus elleni vakcina hatására, amely valóban védettséget nyújt számukra a megfertőződés ellen. Kattintson a részletekért!

Ingyenes tesztelést és új oltási lehetőséget kérnek

A csoport alapítója, Englohner Beáta nem a kínai vakcinát kapta meg, édesanyja viszont igen, és az ő antitestvizsgálatának eredménye negatív lett. Tehát az édesanyjában a kínai vakcina két dózisa ellenére sem alakult ki a koronavírussal szembeni immunitás a tesztek alapján. Miután az ismerősei körében érdeklődve azt tapasztalta, hogy a problémájuk nem minősül egyedinek, úgy döntött, hogy létrehoz egy Facebook-csoportot, amely a Sinopharm-vakcinával oltottak negatív laboratóriumi eredményeit gyűjti. A lapnak a nő úgy nyilatkozott: nem oltásellenesek, csupán féltik a szüleik egészségét.

A csoportban az elmúlt hetekben sorra osztották meg az emberek az önköltségen végzett laboreredményeiket. A feltöltött vizsgálati dokumentumokból az tűnik ki, hogy leginkább a 60 év felettiek szervezetében marad alacsony szintű az antitestek száma. Emiatt Beáta már több minisztériumnak, személyesen Orbán Viktornak, Müller Cecíliának, valamint számos, a tudomány területén tevékenykedő szakembernek küldtek levelet, hogy segítséget kérjen a beoltott, de kellő immunitással nem rendelkező emberek nevében. A levélhez csatoltak több mint 170 laboreredményt is.

Főleg az idősebb oltottak szervezetében nem termelődtek kellő mennyiségben antitestek. Fotó: Getty Images
Főleg az idősebb oltottak szervezetében nem termelődtek kellő mennyiségben antitestek. Fotó: Getty Images

A levélben arra kérik a kormányt, hogy a két Sinopharm-oltás után biztosítsanak ingyenes szerológiai teszteket, ideértve a sejtes immunitást és az antitestszámot mérő vizsgálatokat is. A tesztek eredményei alapján pedig azt kérik, biztosítsanak lehetőséget vagy egy újabb, más típusú, lehetőleg mRNS -alapú oltóanyaggal történő oltásra, vagy teljesen negatív eredmények alapján tegyenek lehetővé egy újbóli regisztrációt egy újabb oltási sorozatra, mivel az érintettek szerintük oltatlannak tekinthetők.

NNK: a vakcina hatékonyságát nem határozzák meg a gyorstesztek

Válaszában a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) azt írja: egy vakcina hatékonyságát, hatásosságát nem az oltásban részesült egyénnek a laboratórium által vagy gyorsteszttel elvégzett antitestvizsgálatának eredménye igazolja vagy kérdőjelezi meg. Kiemelik, hogy világszerte zajlanak a SARS-CoV-2 vírus és az általa okozott fertőzésre adott immunválasz vizsgálatát célzó kutatások.

"A különböző technológiák alapján kifejlesztett Covid-19 elleni védőoltások részben eltérő módon fejtik ki hatásukat a szervezetben. Éppen ezért a nemzetközi egészségügyi szervezetek nem javasolják a lakosságnak a szerológiai vizsgálatokat a Covid-19 elleni védőoltás után a védettség kiértékelése céljából" - olvasható a válaszban. Hozzátették: jelenleg nincs lehetőség harmadik oltás beadására sem ugyanabból, sem másik vakcinából.

Beátáék levelére több szakember is támogatóan reagált, és hangsúlyozták, követeléseik jogosak. Pusztai Erzsébet infektológus egyetértéséről biztosította a kezdeményezést, ahogy Rusvai Miklós víruskutató is indokoltnak tartja a kéréseiket, de támogatja őket Duda Ernő virológus is, ahogy sok sikert kívánt az ügyükhöz Kemenesi Gábor víruskutató is.

Nem kell védettségi igazolvány a balatoni csobbanáshoz - kattintson !

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +6 °C

Az átmeneti felhőzetcsökkenést követően kelet felől ismételten befelhősödik az ég, és általában közepesen vagy erősen felhős idő várható. A Dunántúl északnyugati részein azonban végig naposabb idő valószínű. Napközben kisebb, estefelé már nagyobb eséllyel alakulhat ki záporeső. Az északi, északkeleti szelet főként az északkeleti, keleti tájakon kísérhetik erős, akár viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 14 és 18 fok között valószínű. Késő estére 7 és 12 fok közé hűl le a levegő. Most pár napig nem kell fronthatástól tartani.