Az ország egész területéről fogad súlyosan asztmás betegeket a Pulmonológiai Klinikán közelmúltban megnyílt súlyos asztma ambulancia - tájékoztatta az MTI-t az intézmény.
Éjszakai fulladás, rendszeres rohamok
A közlemény szerint Magyarországon mintegy 300 ezer asztmás beteg van, becslések szerint 5-10 százalékuknak lehet súlyos asztmája, többségük fiatal felnőtt. Azoknak az asztmás betegeknek, akiknek évente többször szisztémás szteroidot igénylő rohamaik vannak, valamint a belégzőszer előírásszerű használata mellett is olyan panaszokkal küzdenek, mint a fulladás , éjszakai köhögés, sípolás, terheléses nehézlégzés, mellkasi nyomásérzés , érdemes felkeresniük a speciális centrumot, mivel ezek a tünetek súlyos asztmára utalhatnak.
Esetükben a belégzőkészítményeken alapuló terápia nem mindig elegendő, speciális kezelésre lehet szükségük. A közeljövőben várhatók olyan személyre szabott biológiai terápiás lehetőségek, melyekkel megőrizhető a betegek munkaképessége, életminősége - írták.
Mivel az asztma genetikai adottságok talaján álló hajlam esetén jelentkezhet, az asztmás, szénanáthás betegeket meggyógyítani egyelőre nem lehet, de tüneteiket, panaszaikat, s főleg az ezek mögött álló és elsősorban a tüdőt tartósan károsító folyamatokat meg lehet állítani, vagy meg lehet szüntetni. A kezelések eredményeképpen a legtöbb érintett lényegében egészséges életet élhet, csak ezért az egészségért többet kell tenniük, mint az átlagembernek. Szinte fél gyógyulás, ha valakinek nem kell állandó betegségtudattal élnie.