Ahogy arról témával foglalkozó cikkében a CNN Online is írt: a koronavírus omikron variánsának világszerte terjedő alváltozatai és a kínai járványhelyzet — ezzel együtt pedig az újabb lehetséges mutációk felbukkanása és térhódítása — miatt a szakemberek szerint nem szabad félvállról venni a járványhelyzet alakulását. Sőt. Most kell igazán résen lenni.
"Ugyan egy ideje nem történt nagyobb ugrás az omikron evolúciójában, ám lassan eljutunk abba a szakaszba, amikor erre megint figyelnünk kell” - idézte a lap Andrew Pekoszt, a baltimore-i Johns Hopkins Bloomberg Közegészségügyi Iskola immunológusát.
Az Egyesült Államokban jelenleg az omikron variáns XBB.1.5, BQ.1.1, BQ.1, BQ.1, BA.5 és XBB alváltozata felelős szinte az összes új esetért - az amerikai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (CDC) adatai szerint. Míg az XBB.1.5 a jelenlegi fertőzések 40,5 százalékát okozza — ami 20 százalékos növekedést jelent az előző héthez képest —, addig az XBB mindössze 3,6 százalékát.
A kínai járványhelyzet mindent felülírhat
Három évnyi szigor és többmilliós városok hermetikus lezárása után Kína december elején úgy döntött, hogy már nem követi a koronavírus-járvány esetében a zéró-tolerancia elvet, ami az exponenciálisan megugró új fertőzések száma miatt amúgy is tarthatatlan lett volna: az országban ugyanis decemberben elszabadult a járvány.
A Bloomberg News és a Financial Times vezető kínai egészségügyi tisztviselők belső információra hivatkozva múlt héten úgy saccolta, hogy december első három hetében körülbelül 250 millió ember kaphatta el a koronavírust Kínában. Eszerint Pekingben és Szecsuánban a lakosság közel fele koronavírusos lehet.
A kialakult helyzet, a kínai turisták szabad áramlása a világban, és az, hogy a kínai kormány eddig nem osztott meg semmilyen információt az országban felbukkant koronavírus-változatok genetikai összetételéről, szakemberek szerint aggodalomra ad okot. Kérdés, hogy a COVID-19- trendek merre tarthatnak, emellett fennáll az új változatok megjelenésének kockázata is - ezt már William Schaffner, a nashville-i Vanderbilt Egyetem Orvosi Központjának fertőző betegségekkel foglalkozó professzora mondta a CNN-nek.
A valós adatokat nem lehet sokáig eltitkolni
"Egy új variáns kialakulásához az kell, hogy minél több eset forduljon elő, annál valószínűbb ugyanis, hogy a vírus olyan mutációkat kezd felhalmozni, amelyek gyorsabban és hatékonyabban terjedhetnek, vagy könnyebben kijátszhatják az immunvédelmet" - összegezte Andrew Pekosz. És ez a körülmény Kínában adott. "Ha mindezt kombináljuk a ténnyel, hogy a kínai lakosság nem az optimális vakcinákkal van beoltva, és az emlékeztető oltásokkal is le vannak maradva, az azt jelenti, hogy alacsony lehet a lakosság immunitása" - tette hozzá.
A Kínában jelenleg terjedő omikron-alváltozatok az ezeket nyomon követő nemzetközi adatbázissal, a GISAID-dal megosztott genomszekvenciák alapján nagyon hasonlítanak a 2022 júliusa és decembere között észlelt, globálisan keringő változatokra - írta a CNN Online, hozzátéve: szakértők szerint idén új, aggodalomra okot adó koronavírus-variánsok is megjelenhetnek.