A közlemény szerint Magyarországon évente 27 ezer hirtelen szívhalál következik be, ami azt jelenti, hogy körülbelül hetvenen halnak meg naponta keringésleállásban. A magas halálozás mögött még mindig az állhat, hogy a legtöbben nem kapnak időben segítséget, márpedig az újraélesztést meg kell kezdeni 3-5 percen belül, hogy a mentők megérkezéséig a keringés fenntartható legyen. Minden, újraélesztés nélkül eltelt perccel ugyanis 10 százalékkal csökken az életben maradás esélye, mivel 3-5 perc után elkezdődik az agy károsodása.
Nem baj, ha hibázol, az is jobb, mintha semmi sem teszel
Buresch Györgyi, az SZTE sürgősségi betegellátó osztály diplomás ápolója – a rekordkísérlet főszervezője – hangsúlyozta: az újraélesztést megkezdeni és esetleg közben kisebb hibákat ejteni még mindig jobb, mint semmit sem tenni. A laikusok tehát a mentési lánc kulcsszereplői. Az újraélesztés egyszerű lépései azonban akár már iskolás korban hatékonyan elsajátíthatók – hangsúlyozta a szakember.
Az Újraélesztés Nemzetközi Világnapja alkalmából szervezett rekordkísérlet két turnusban zajlik majd, az általános iskolások, a gimnazisták és a szakközépiskolások egymást váltva sajátíthatják el az újraélesztés technikáját. A laikusok oktatását a sürgősségi osztály munkatársai mellett az Országos Mentőszolgálat szakdolgozói vállalták magukra. A diákcsoportok oktatását követően, 16 órától a rendezvény megnyitja kapuit a szülők és a különböző cégek munkatársai előtt, akik maguk is elsajátíthatják az alapszintű újraélesztéshez szükséges ismereteket.