Az ukrán hatóság ugyanakkor arra figyelmeztetett, hogy a hűtő nukleáris fűtőanyag elvesztése esetén "jelentős radioaktív kibocsátás" juthat a légkörbe, és egy ilyen esemény "túlszárnyalhat minden korábbi atomerőmű-balesetet, beleértve a csernobilit és a fukusimait is" - írja a hatóság, hozzátéve, hogy a feldolgozott nukleáris fűtőanyagot tartalmazó tartály sérülése szintén radioaktív kibocsátáshoz vezethet. Az atomerőmű támadása után Zelenszkij ukrán elnök egész Európához fordult, hogy állítsák meg az oroszokat. Ukrajna külügyminisztere, Dmitro Kuleba pedig azt írta péntek hajnalban a Twitteren, hogy ha ez az erőmű felrobban, az tízszer nagyobb lesz, mint a csernobili volt.
Az oroszok szerint az ukránok támadtak
Az ukrán hatóságok azt is írták, hogy a péntek hajnalban az oroszok ágyúzása miatt kigyulladt két épületet reggelre eloltottak. A tűz egy, az erőművön kívüli oktatási épületben és egy laboratóriumban keletkezett. Erre reagálva az orosz védelmi minisztérium kiadott egy nyilatkozatot, amelyben a jól ismert módszerrel ukrán szabotőrökre próbálta kenni az ukrajnai zaporizzsjai atomerőmű telephelyén történt támadást. "Csütörtök éjjel az erőművel szomszédos területen a kijevi nacionalista rezsim megpróbált egy szörnyű provokációt végrehajtani" - mondta Igor Konaszenkov szóvivő a Reuters tudósításában. Szerinte a terület már február 28. óta orosz ellenőrzés alatt áll, illetve azt mondta, hogy az atomerőmű "normálisan működik".
Nem jó ötlet rakétázni
Szakértők szerint a rendelkezésre álló információk és mérések alapján nem sérült a reaktor, így nem kell sugárveszéllyel számolni. Az amerikai energiaügyi miniszter, Jennifer Granholm azt mondta a Guardiannak , hogy a reaktorokat "robusztus szigetelőszerkezetek védik, és a reaktorok biztonságos leállítása folyamatban van". A robbanás, a nukleáris olvadás vagy a radioaktív kibocsátás esélye alacsony, erősítette meg Tony Irwin, az Ausztrál Nemzeti Egyetem tiszteletbeli docense. Irwin, aki három évtizeden át atomerőműveket üzemeltetett az Egyesült Királyságban, korábban pedig Ausztrália egyetlen atomreaktorának vezetője volt.
A szakértő azt mondta, hogy a Zaporizzsjában nyomottvizes reaktor (PWR) működik, ami sokkal biztonságosabb, mint például a csernobili. Ez a legnépszerűbb reaktortípus, a világon több mint 300 üzemel belőle. Ilyen típusú reaktorok találhatók Magyarországon a paksi atomerőműben is. A PWR-rek kétkörös kialakításúak, vagyis a víz, ami a reaktort hűvösen tartja, külön áramkörrel kapcsolható a második körtől, amely a turbinával termelt hőt átadja a kisnyomású rendszernek. Noha nyilvánvalóan nem jó ötlet rakétákat lőni a reaktorokra, vastag betonfalak védik azokat, illetve tartalék vészhelyzeti hűtőrendszerrel is rendelkeznek, így nem tudnak túlmelegedni.
Mint arról egy hete beszámoltunk , az orosz hadsereg elfoglalta az egykori csernobili atomerőművet. Noha korábban érkeztek hírek arról, hogy hirtelen megugrott a sugárzás mértéke közvetlenül az orosz támadás után, az ukrán nukleáris ügynökség szerint nem kell aggódni, mert a területen zajló katonai aktivitás miatt magasabb a sugárzási szint. Az Európai Bizottság radioaktivitást figyelő térképe szerint azóta sincs komoly kiugrás a térségben.