Számos csípőszúnyogfaj él már köztünk Európa-szerte. Az egyik ilyen az ázsiai tigrisszúnyog, amely hordozója lehet a dengue-láz, a sárgaláz, a japán encephalitis, valamint a nyugat-nílusi vírusnak, sőt akár a Zika-vírusnak is – mondta el Soltész Zoltán az Indexnek. Az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat Ökológiai Kutatóközpont Evolúciós Ökológia Kutatócsoportjának tudományos munkatársa hozzátette: Magyarországon a nyugat-nílusi vírust egyetlen fajban, az itthon őshonos dalos szúnyogban találtak.
Az Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ is ezt erősítette meg, a kórokozó elsődleges terjesztői itthon leginkább a Magyarországon honos szúnyogok. Jó hír viszont, hogy nem minden invazív szúnyogfaj hordozza a fertőzést, és a kórokozót terjesztő csípése esetén is elég jók a kilátások: az emberek 75 százaléka tünetmentesen, 20-25 százalék pedig enyhébb, 3-6 napig tartó, influenzaszerű panaszokkal esik át a betegségen. Mindössze az esetek kevesebb mint 1 százalékánál léphet fel a központi idegrendszert érintő vírusos agyvelőgyulladás.
Veszélyben az idősek és a legyengült immunrendszerűek
Duda Ernő virológus tájékoztatása szerint a veszélyeztetettek elsősorban az idős, legyengült immunrendszerrel rendelkezők, a transzplantáltak vagy az onkológiai kezelés alatt állók. A nyugat-nílusi vírus egyik idei magyarországi áldozatának hozzátartozója is ezt erősítette meg, aki azzal kereste meg az Indexet, hogy vélhetően édesapja esete miatt korlátozták az egyik érintett területen élők véradását. A nyugdíjas férfi cukorbetegségben szenvedett, kezdeti stádiumú veseelégtelensége volt és leukémia miatt kemoterápiás kezelés alatt állt, mikor megfertőződött. Felesége elmondása szerint mindennek ellenére augusztus elejéig viszonylag jó fizikai állapotban volt, a kezelésekre jól reagált, aktív életet élt, rendszeresen kirándultak a hegyekben.
Két héttel később azonban édesapja fáradtságra panaszkodott, belázasodott, hányingere volt, zavartság lépett fel nála. Kezelőorvosai napszúrásra gyanakodtak. Az idegrendszeri tünetek miatt kullancsenchepalitis-vírusra is tesztelték, de az eredmény negatív lett. Mivel állapota rohamosan romlott, egy másik kórház infektológiai osztályára szállították, ahol a levett vérmintát trópusi eredetű kórokozóra is bevizsgálták. Az eredmények már a halálát követően érkeztek meg, amelyek igazolták a nyugat-nílusi vírusfertőzést.