Miközben a világ gazdagabb országai több típusú oltóanyagot is felhalmoztak és most azon vitáznak, vajon melyik a leghatékonyabb, addig egyes szegényebb országok még a mai napig nem kaptak egyetlen adagot sem az új típusú koronavírus ellen kifejlesztett vakcinákból. Afrikában például tucatnyi olyan állam van, amely már türelmetlenül várja, hogy végre elkezdhesse a lakosság immunizálását, erre azonban még mindig nincs lehetőségük - hívta fel a figyelmet a komoly problémára az ABC News.
Ők nem válogathatnak
A világ egyik legszegényebb országa, Csád például még az egészségügyi dolgozókat sem volt képes beoltani, miközben éppen ők vannak a leginkább kitéve az egyre csak terjedő koronavírus-fertőzés veszélyeinek. Ezt a helyzetet egy ott dolgozó, fertőző betegségekre szakosodott fiatal orvos, Oumaima Djarma elszomorítónak és igazságtalannak nevezte. Mint mondta, neki nincs választási lehetősége, azonnal be kell majd adatnia magának az első elérhető oltást, ha szeretne védetté válni. De nincs könnyebb helyzetben Burkina Faso, Burundi, Eritrea és Tanzánia sem.
Ez az egész világra veszélyt jelent
Jelenleg a valaha volt legnagyobb oltási kampány zajlik a világban. 174 országban eddig összesen 1,29 millárd embert oltottak be a COVID-19 ellen , a napi rekord több mint 20 millió beadott dózis volt - mondta el keddi sajtótájékoztatóján Müller Cecília országos tiszti főorvos. Ezeket a számokat látva csak még aggasztóbbnak tűnik, hogy még mindig vannak 0 százalékos átoltottságú területek a világban.
Azt gondolhatnánk, hogy ez nem is akkora probléma, hiszen Afrikában nem is olyan aggasztóak a járványügyi adatok, a szakértők szerint viszont a valóságban sokkal több a koronavírus-fertőzött az azonosított és regisztrált eseteknél. Ha pedig továbbra sem lesz széles körben elérhető COVID-vakcinájuk, akkor a vírus terjedése folytatódik és erősödik majd, illetve újabb mutációk jelennek meg, ez pedig az összes kontinens sorsát megpecsélheti.
Koronavírus: óriási bajt okozhat az új mutáns - olvassa el a részleteket!