A magyar színjátszás hőskorának nagy alakja Egressy Gábor, mindent megélt, amit a 19. században egy magyar értelmiségi megélhetett. Ő szavalta el a Nemzeti Dalt a Bánk Bán híres március 15-ei előadásán, volt forradalmi kormánybiztos, de szabadcsapat vezetője is, emigrált és hazatért, érkezését Arany versben köszöntötte. Sokat tett a magyar színjátszásért is, könyvet írt, intézetet alapított a jövő magyar színészei számára. Ötvenhat évesen agyvérzést kapott a színpadon, de befejezte a darabot, és csodával határos módon felépült. Két évre rá, régi sikerdarabja, a Brankovics közben eszméletét vesztette, és többet már nem tért magához.
A XX. század talán legszörnyűbb története Bajor Gizié. A ragyogó tehetségű színésznőt szinte bizonyos, hogy férje ölte meg. Germán Tibor fül-orr-gégész 1950-ben megoperálta felesége fájós fülét, és innentől kezdve rögeszméjévé vált, hogy Bajor Gizi meg fog süketülni. Naponta adott be neki injekciókat, míg végül háborodott tudata arra vezérelte, hogy 1951-ben morfiuminjekcióval megölje párját és magát is. A boncolás megállapította, hogy Bajor Gizi teljesen egészséges volt, míg férje előrehaladott agykéregsorvadásban szenvedett.
Soós Imre halála sem kevésbé megrendítő. A parasztfiúból lett színészóriást először magasba repítette, majd esni hagyta a kommunista kultúrpolitika. 1956 eseménysorozata és nagy szerelmének emigrálása is megrázta az amúgy is labilis idegállapotú színészt. Korábbi ideggondozójával és új kedvesével, Perjési Hedviggel együtt, holtan találták lakásukban, mindkettőjükkel gázmérgezés végzett. A rendőrség kezdettől fogva kettős öngyilkosságként kezelte az ügyet. Sötét titok, hogy utolsó pillanataiban Soós vajon miért kaparta a falat, véresre horzsolt ujjaival.
Latinovits haláláról sok mindent hallhattunk, a rendőrség vizsgálata, akárcsak Soós esetében, sok megválaszolatlan kérdést hagyott maga után. Ruttkai Éva egész életében kitartott amellett, hogy Latinovits nem lehetett öngyilkos, hanem fel akart ugrani a lassító vonatra, de elvétette a távolságot.
Domján Edit öngyilkossága is felkavarta az akkori közvéleményt, a pályája csúcsán lévő színésznő negyvenedik születésnapján vetett véget életének. Szándékához nem férhet kétség, hiszen búcsúlevelet is hagyott, korábban pedig arról beszélt, hogy nem akar öreg színésznő lenni. Még baljósabbá teszi a történetet, hogy Szécsi Pál, akivel rövid, de szenvedélyes kapcsolata volt, két évvel később szintén önkezével vetett véget életének.
Ahogy Egressy Gábort, sok újkori színészkollegáját is ereje teljében vitte el a halál. Bubik István frontális autóbalesetet szenvedett, Bertók Lajos pedig a Duna hullámai között lelte végzetét, valószínűleg szívgörcsöt kapott. Bertók 40 éves volt, maratont futott, átúszta a Balatont, érthetetlen, hogy ilyen fiatalon hogyan állhatott meg a szíve. Kocsis György halála nem volt olyan váratlan, mint Kaszás Attiláé, Kocsis négy éve már életmentő szívműtéten esett át és hiába volt nagyon elővigyázatos, a betegség végül is legyőzte.