Vastagbélrákszűrés: ingyenes és diszkrét, mégsem vesznek részt rajta

A meghívottak közül a vártnál jóval kevesebben vettek részt az országos vastagbélrákszűrési programon.

A meghívottak közül tízből csak négyen vettek részt az első nagyobb, országosan megszervezett vastagbélrákszűrési programban – derült ki az RTL Híradó egyik riportjából. Közölték, az elmúlt hónapokban 200 ezer embernek küldték ki az önmintavételhez és a visszaküldéshez szükséges eszközöket. A szakértők 70 százalékos részvételi aránnyal számoltak, ám a kiválasztottaknak csak mintegy 40 százaléka küldött be mintát.

Évi 10 ezer új eset és 6 ezer áldozat

A vastag- és végbélrák a leggyakoribb daganatos megbetegedések közé tartozik Magyarországon, és az európai átlagnak nagyjából a duplája a nálunk mérhető betegszám. Évente mintegy 10 ezer új esetet diagnosztizálnak az országban, és minden évben nagyjából 6 ezer életet követel ez a ráktípus. A daganat egyébként jobbára nagyon lassan, körülbelül egy évtized alatt fejlődik ki a daganat, és korán felismerve jó eséllyel gyógyítható. 

A nyolc-tíz év alatt a rákmegelőző állapotokat felismerve és kezelve, eltávolítva a polipokat, megelőzhetjük a vastagbéldaganatok kialakulását. Tehát a páciens a felfedezéssel és az elváltozások időben történő kezelésével meggyógyítható. Ha már kialakul a vastagbéldaganat, akkor pedig a korai kezelés hatására tartósan jó minőségű, hosszú életet élhet”

– nyilatkozta a Híradónak Bertókné Tamás Renáta, a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) szűrésirányítási főosztályának vezetője.

Miért félünk ennyire a vastagbélszűréstől?

„Sokan megijednek, hogy ha vastagbélszűrésről beszélünk, akkor vastagbéltükrözésről is beszélünk. Pedig szó sincs ilyenről” – szögezte le a szakember. Hozzátette, sokan a tükrözéstől félve már az első, fájdalommentes otthoni mintavételi szakaszon sem vesznek részt.

A rákszűrés második lépcsőjére, a tükrözésre csupán akkor kerül sor, ha a laboratóriumi elemzés során valamilyen kóros jelet látnak a székletben. Ám ez nem túl gyakori: a vizsgált székletminták nagyjából tizedében találnak vért. Erre a vizsgálatra azonban már csak nagyon kevesen mennek el, 10 megjelentből azonban 9-nél találnak valamilyen elváltozást, amelyet azonnal orvosolni tudnak, így egyúttal meg is előzik a további állapotromlást és a daganat kialakulását. Az ilyenkor felfedezett elváltozások közül egyébként minden tizedik rosszindulatú.

Októbertől minden 50 és 70 év közötti személy meghívót kap majd otthoni székletvérvizsgálatra. A részvétel továbbra sem lesz kötelező, de ajánlott élni a lehetőséggel, a korai diagnosztizálás ugyanis életet menthet.

„Ezt nem lehet, és nem is kell megúszni” – őszintén a vastagbéltükrözésről
A gyomor- és bélproblémákról senki sem beszél szívesen – sok esetben még négyszemközt, egy orvossal sem. Ilyenkor nem feltétlenül a kínos témák kibeszélése okoz feszengést, hanem az is, amihez vezethet: a kellemetlen és megterhelő vastagbéltükrözés. Cikkünkben egy gasztroenterológus és egy, a folyamaton átesett fiatal segítségével oszlatjuk el a rettegett vizsgálatot övező tévhiteket.

Kiemelt képünk forrása: Getty Images

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Vodcast: finom, de káros fogások a magyar konyhában

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +24 °C
Minimum: +12 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, és a fátyol- és gomolyfelhők mellett általában többórás napsütés várható. Helyenként, nagyobb eséllyel az ország déli felében és északkeleten zápor előfordulhat, néhány zivatar is lehet. Az északkeleti, keleti szél több helyen megélénkül. A legmagasabb nappali hőmérséklet 21 és 26 fok között valószínű. Késő estére 12 és 18 fok közé hűl le a levegő. Napokig nem kell fronthatástól tartani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra