Másfél évszázaddal ezelőtt még pióca nagyhatalomnak számított Magyarország.
Százhetvenöt évvel ezelőtt a bécsi "Sokféle" című folyóirat arról számolt be, hogy Magyarország az első helyezést érte el Európában pióca exportját tekintve. Egyedül csak Franciaország évente 5o-6o millió vérszívót vásárolt tőlünk a legkülönfélébb betegségek gyógyítására. Ezeknek a példányoknak nagy részét a Fertő tóból halászták ki.
László Ernő soproni helytörténész kutatásai szerint 1827-ben egy Varambier nevű francia kereskedő engedélyt kért Sopron városától mesterséges tó létesítésére a nadályok szaporításához. A piócás tó a mostani Erzsébet kert környékén lehetett, és a Deák kút patakjából táplálták vizét. Később a növekvő kereslet miatt a természetes vizekben is megkezdték a begyűjtését. Az 1850-es években a Fertő tóból Angliába, Franciaországba, Hollandiába és Németországba szállították a vérszívókat. Akkoriban a besűrűsödött vér lecsapolásra, ízületi gyulladások enyhítésre, a máj pangásos duzzanatának megszüntetésére, de általános orvosságként is felhasználták a fertői nadályokat.
- Napjainkban ismét kezdik felfedezni az orvosi pióca jótékony hatásait - nyilatkozta az MTI-nek dr. Sándor Imre plasztikai sebész. A mikro-sebészetben szinte reneszánszát éli az eljárás. Ennek során az újonnan beültetett szövet darabkák esetleges vénás pangásának megakadályozására kiválóak a nadályok.
Előfordulhat ugyanis hogy az átültetett bőrdarabkának elégtelenné válik a vérkeringése, elzáródnak a vénás erek. Ilyenkor segít a pióca, amely a bőrre helyezve kiszívja a pangó vért, ezáltal helyreállítja az egészséges vérkeringést. Jómagam egy évtizedig foglalkoztam mikro-sebészettel, de akkor valamilyen oknál fogva nem lehetett hozzájutni a hirudo medicinalisokhoz. Manapság újra oktatják a piócás kezeléseket és tudomásom szerint számos traumatológiai klinikán, onkológiai intézetekben szorgalmazzák ezt a fantasztikus - ősinek mondható - eljárást.
- Az orvosi pióca a Washingtoni Egyezmény hatálya alá esik, ami annyit jelent, hogy nem tiltják, csupán szabályozzák a kereskedelmét - tette hozzá az előbbiekhez Rodics Katalin, aki a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztériumban, a nemzetközi természetvédelmi egyezményekkel foglalkozó iroda vezetője. Itthon a gyógyszeripar véralvadásgátlót hirudint és más anyagokat von ki ezekből a hasznos élőlényekből, de mint szó volt róla, a mikro-sebészetben, plasztikai eljárásoknál is felhasználják őket. Az is bizonyos, hogy hazánkból az elmúlt nyolc-tíz év alatt engedéllyel nem vittek ki külföldre piócákat.
2007-08-17 09:20
Forrás: MTI-Press