A kamaszok nagyjából 9 százaléka használt már nem vényköteles gyógyszereket, étrend-kiegészítőket, vagy egyéb fogyókúrás termékeket, hogy vékonyabbá váljon. A leggyakrabban a fogyasztó tablettákhoz nyúlnak a fiatalok, de sokan hashajtóval vagy vízhajtóval is próbálnak fogyni – írta a CNN cikke.
Kockázatos új divat
A fogyókúrás termékek használatát az orvosok egyáltalán nem ajánlják a még fejlődésben lévő fiataloknak. Ugyanis sem a gyógyszerek, sem a has- és vízhajtók nem megfelelő eszközök az egészséges testsúly fenntartásához, ráadásul a gyerekek testi és lelki egészségére is veszély jelenthetnek.
A fogyókúrás bogyókat szedő fiatalok körben jelentősen gyakoribb az étkezési zavar, az alacsony önbecsülés, a depresszió, a kábítószer-függőség és a felnőttkori elhízás is – hívták fel a figyelmet a szakértők.
Egyre több az evészavaros fiatal
A koronavírus-járvány hatására drámaian megnőtt az evészavaros páciensek száma. A pandémia első évében például a tízszeresére gyorsult az evészavaros gyerekek kórházi és sürgősségi eseteinek száma. „Az egekbe szöktek a számok” – fogalmazott dr. Paula Cody, a Wisconsini Egyetem orvosi igazgatója, aki – saját bevallása szerint – egyre jobban aggódik a fiatalok miatt.
A szakértő tájékoztatása szerint a hozzá forduló, étkezési zavarral küzdő betegeknél gyakran komoly eltérést fedez fel a szívritmusban és a vérnyomásban, valamint sokszor alvásproblémákra is fény derül. A szakember szerint ennek hátterében a koffeintartalmú diétás tabletták szedése áll.