A készítmények forgalmazását az egészségügyi hatóság megtiltotta, ezzel együtt pedig ellenőrzési akciót is indított. Az étrend-kiegészítők vásárlásakor a lehető legnagyobb körültekintéssel kell eljárni.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal az Európai Unió tagállamaiban működő gyorsvészjelző rendszeren (RASFF) keresztül érkezett riasztásokról értesítette az ÁNTSZ-OTH-t az elmúlt hónapokban több alkalommal is. A riasztások szerint egyes, többségében az Amerikai Egyesült Államokban gyártott, sportolóknak szánt különleges táplálkozási célú élelmiszerek nem engedélyezett gyógyszer összetevőt tartalmaznak. Az ún. DMAA (1,3 dimethylamylamine) - mely az érintett készítmények címkéjén feltüntetésre került - az amfetaminhoz hasonló, koffeinnel párosulva az emberi egészséget súlyosan veszélyezteti .
Az ÁNTSZ-OTH felkérésére a népegészségügyi szakigazgatási szervek (NSZSZ) szeptemberben akció-ellenőrzést tartottak. Ennek során közel 700 élelmiszer-vállalkozást kerestek fel a riasztásokban szereplő készítmények esetleges forgalmazását vizsgálva. Megállapították, hogy a termékek közül néhány Magyarországon is forgalomba került. A készítmények forgalmazásában érintett vállalkozások többsége önkéntesen kivonta azokat a piacról és erről partnereit is értesítette. Az NSZSZ-ek intézkedésére 21 esetben volt szükség.
Az ÁNTSZ-OTH felhívja a lakosság figyelmét, hogy a különleges táplálkozási célú élelmiszerek - valamint az étrend-kiegészítő készítmények - gyógyszer-hatóanyagot nem tartalmazhatnak. A riasztásban szereplő termékek veszélyeztethetik a fogyasztók egészségét. Ha DMAA-t tartalmazó készítmény forgalmazásával találkoznak, azt jelezzék a fővárosi/megyei kormányhivatalok népegészségügyi szakigazgatási szerveinek.
A Népegészségügyi Szakigazgatási Szervek folyamatosan figyelemmel kísérik a forgalomba kerülő étrend-kiegészítő készítményeket, illetve különleges táplálkozási célú élelmiszereket, gyanú esetén megteszik a szükséges intézkedéseket. Felhívjuk továbbá a lakosság figyelmét, hogy csak biztosan azonosítható forrásból származó, magyar nyelvű tájékoztatóval ellátott terméket vásároljanak. Az Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézet honlapjáról is tájékozódni lehet.