Veszélyes tévhit kering a maszkviselésről

A koronavírus-világjárvány miatt elterjedt maszkviselés egy olyan szokás, amelyet valószínűleg még egy jó ideig nem hagyhatunk el. Csakhogy vannak, akik amiatt aggódnak, hogy a maszkot hordva kevesebb oxigén jut a szervezetükbe, illetve több szén-dioxidot lélegeznek be. Vajon van ennek bármi realitása?

Mit tehetünk, ha maszkviselés közben folyton bepárásodik a szemüvegünk? Részletek itt.

A szén-dioxid a légzés során keletkezett természetes melléktermék, amelyet ki és be is lélegzünk. De mennyire lehet ez káros? Az amerikai egészségügyi hivatal (NIH) álláspontja szerint ritka esetekben meglehetősen veszélyes lehet, mivel a szén-dioxid nagy mennyiségben belélegezve életveszélyes állapotot idézhet elő - olvasható a health.com cikkében . Ilyenkor hiperkapnia, vagyis szén-dioxid-mérgezés lép fel, amelynek tünetei közé tartozik a fejfájás, szédülés, kettős látás, fülzúgás, koncentrációs zavarok, rohamok és fulladás is. Ugyanakkor a hangsúly a ritka szón van, szakértők szerint ugyanis igen magas koncentrációt kell ahhoz elérnie a szén-dioxidnak a véráramban, hogy az valóban károssá, illetve akár végzetessé váljon.

maszkviselés, koronavírus, COVID-19, szén-dioxid-mérgezés, hiperkapnia
Maszkot viselve sem kell szén-dioxid-mérgezéstől tartanunk. Fotó: Getty Images

A szén-dioxid átlagosan a légkör 0,04 százalékát teszi ki. Veszélyt csak abban az esetben jelent, ha ez a szám eléri vagy túllépi a 10 százalékot a környezetünkben lévő levegőben. Előfordulhat egyébként az is, hogy valaki túl kevés szén-dioxidot lélegzik be, általában olyankor, ha túl gyorsan kapkodja a levegőt. Ha pedig visszatartjuk a lélegzetünket, akkor túl sok szén-dioxid maradhat a szervezetben. Mindkét eset problémát okozhat, mivel a szén-dioxid részt vesz a vér pH-értékének szabályozásában. Ha túl sok van belőle, a vér túlságosan savas lesz, ha túl kevés, akkor viszont túlságosan lúgos. A test mindkét esetben érzékeli a változást, és ájulás léphet fel az abnormális légzés hatására.

Maszkok tekintetében érdemes figyelembe venni, hogy mennyire sokféle létezik. Éppen ezért az, hogy mennyi szén-dioxidot tartanak bent, attól is függ, hogy az adott maszk milyen anyagból készül, illetve hogy mennyire illeszkedik szorosan az archoz. Ki- és belélegzés közben az anyag szálai között képes átáramlani a levegő, így minimális a kockázat, hogy annyi szén-dioxidot lélegeznénk be benne, amennyi már rosszullétet okozhatna. Ugyanígy amiatt sem kell aggódnunk, hogy nem jut elég oxigén a szervezetünkbe. Az N95-ös maszkok hosszú távú viselése okozhat némi változást a vérösszetételben, de ez is inkább csak azok esetében igaz, akiknek már korábban is volt légzési nehézségük, vagy erős dohányosok, elhízottak, esetleg tüdőtágulatuk van.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.