A kézmosás talán a legegyszerűbb és egyben az egyik leghatékonyabb eszköz a fertőzések megelőzésére, amelyhez mindössze langyos vagy kézmeleg vízre és szappanra van szükségünk. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) tájékoztatója szerint a hatékony kézmosás legalább 20-40 másodperces, és nemcsak a tenyerekre terjed ki. Kézmosás során érinteni kell a kézhátakat, az ujjközöket, az ujjhátakat, az ujjbegyeket, és külön a hüvelykujjat is. Különösen fontos az alapos kéztisztítás étkezés és mosdóhasználat előtt és után, valamint a hazaérkezést követően is.
A koronavírus-járvány kirobbanása ráirányította a figyelmet arra, hogy az emberek egy része nem feltétlenül tudja, hogyan kell helyesen kezet mosni, és azóta számtalan oktatóvideó , illetve felhívás készült, amely az alapos kéztisztítás lépéseit ismerteti. Sok vendéglátóhelyen, plázában és munkahelyen a mai napig kint van erről egy rajzos ismertető a mosdók mellett.
Már nem figyelünk oda eléggé
A pandémia enyhülésével és a fertőzésveszély csökkenésével azonban sokan ismét a szükségesnél kevesebb időt és figyelmet fordítanak az alapos kézmosásra. Vannak például bizonyos területek, amelyeket a legtöbben kihagynak a kéztisztítás során, teret engedve a kórokozók túlélésének és továbbszaporodásának. Az alábbi videó – amelyet a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) közösségi oldalán osztottak meg – jól szemlélteti, hogy melyik részek maradnak a leggyakrabban szennyezettek egy kézmosás után.
Ezeket a részeket hagyjuk ki
Mint a videóban látható, leggyakrabban az ujjbegyek és a körmök, a hüvelykujjak és az ujjközök maradnak ki, de sokan elfeledkeznek a tenyér és a kézhát bizonyos területeiről is. A legtöbben tehát csak azokat a területeket tisztítják meg, amelyeket a két tenyerük összedörzsölésével érintenek.