A globális felmelegedésnek számos ijesztő hatása van Földünk élővilágára, ezek közül az egyik legsúlyosabb a sarki jégtakarók olvadása. Nem véletlen, hogy egyre több kutató foglalkozik ezek elemzésével. Legutóbb a Fairbanksben található Alaszkai Egyetem geofizikai tanszékének gleccserkutatója, Mark Fahnestock és csoportja rakott össze videót arról, milyen ütemben olvadt a jég az elmúlt 50 évben - számolt be róla a Qubit . Az 1970-es évektől kezdve rögzített műholdfelvételekből összevágott time-lapse részleteken jól látható Alaszka és a Yukon-folyó vidékének összes gleccsere és azok elmúlt évtizedekben tapasztalt változása.
A videóból kiderül többek között, hogy a különböző gleccserek mennyire másként reagálnak a melegedésre . Az alaszkai Columbia-gleccser (ami az egyik leggyorsabb mozgású a világon) például a Chugach-hegység 3500 méteres magasságából egyenesen a csendes-óceáni tengerszorosig húzódott, több mint 50 kilométer hosszan. Az első felvételek készítésének idején, 1972-ben még rendkívül stabilnak tűnt, majd alig egy évtizeddel később a gleccser az alsóbb területeken gyors olvadásnak indult. Jelenleg pedig 20 kilométerrel északabbra ér véget, mint 3-4 évtizeddel ezelőtt.
Nagyobb, de gyengébb
A Hubbard-gleccser ezzel szemben növekedett: területe ma 5 kilométerrel hosszabban nyúlik el, mint fél évszázaddal ezelőtt. Csakhogy a videón jól látszik, hogy mára hatalmas bemélyedés alakult ki rajta, ami törékennyé tette, és emiatt óriási jégtömbök szakadtak le a testéről. Noha ez a horpadás a Hubbard-gleccser sérülékenységének az első jele, Fahnestock szerint egyértelmű, hogy a seb a gleccser belsejéből indult ki, és fokozatosan terjeszkedett az utóbbi évtizedekben.