Virológus: "ne most menjünk nyaralni"

Kemenesi Gábor, a Koronavírus Kutató Akciócsoport tagja szerint a járvány ugyan jelenleg takaréklángon ég, ám fontos, hogy továbbra is óvatosak legyünk.

Miközben Magyarországon fokozatosan feloldják a koronavírus-veszély miatt bevezetett korlátozásokat, nem szabad elfelejtenünk, hogy a járvány még nem múlt el. Sőt, a SARS-CoV-2 vírus nem fog eltűnni a világból, amíg nem fejlesztenek ki ellene egy hatásos vakcinát - figyelmeztetett Kemenesi Gábor virológus a hvg.hu -nak adott interjúban.

A nyaralási szezon veszélyei A koronavírus-járvány fellángolásának veszélyét hordozza magában a nyaralási szezon a kórokozó behurcolásának kockázata miatt - emelte ki Helge Braun, a német kancelláriaminiszter azzal kapcsolatban, hogy Németország 26 ország esetében visszavonja az utazástól eltanácsoló figyelmeztetését. Részletek itt.

A Pécsi Tudományegyetem adjunktusa, a Szentágothai János Kutatóközpont munkatársa találó hasonlattal így jellemezte a jelenlegi helyzetet: "most füstöl az avar. Ha lazul a figyelmünk és jön egy kis szél, simán leég az egész erdő." Véleménye szerint éppen abban rejlik a járvány legnagyobb kockázata, hogy a világ minden pontjára eljutott. Először Kínából Európába került át a gócpont, majd Észak- és Dél-Amerikába, várhatóan pedig Afrika lesz a következő, és nehéz megjósolni, mikor és hogyan jut vissza újra hozzánk.

Készüljünk fel a meglepetésekre

Kemenesi Gábor is osztja azt a nézetet, hogy a koronavírus-járvány második hulláma súlyosabb lehet, mint az első. De felelőtlenség lenne megtippelni és dátumokkal dobálózni, hogy ez mikor következhet be. Jobb felkészülni a meglepetésekre, ezért fontos, hogy továbbra is fokozottan óvatosak legyünk - annak ellenére is, hogy itt a nyár. A virológus szerint nem jó ötlet külföldre menni nyaralni, legyen szó akár Horvátországról, akár a Maldív-szigetekről. "Fogadjuk el, hogy pandémia van, minél inkább korlátozzuk a mozgásunkat, annál jobb" - tanácsolja.

Stiniva tengerpartja Horvátországban. Fotó: Getty Images
Stiniva tengerpartja Horvátországban. Fotó: Getty Images

És hogyan védekezhetünk majd a második hullámban? Elsősorban ugyanúgy, mint eddig, tehát viseljünk maszkot, tartsunk távolságot és mossunk gyakran kezet. Közben pedig hagyjuk, hogy a tudósok tegyék a dolgukat és tovább dolgozzanak a vírus elleni gyógyszeren, oltáson. Ezzel kapcsolatban Kemenesi elmondta, hogy jelenleg egy olyan oltóanyagról tudni (az Oxfordi Egyetemé ), amelyik a vakcinafejlesztés harmadik fázisába került, vagyis már tömegeken tesztelik, ami nagyon biztató. Ám még így is jó darabig eltarthat, mire beindulhat az oltás gyártása.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Utca emberét kérdeztük, tudja-e mi az anafilaxiás sokk
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +27 °C
Minimum: +15 °C

A felhősebb nyugati tájak kivételével több órára kisüt a nap. A déli órákig főként a Nyugat-Dunántúlon, majd másutt is az erőteljessé váló gomolyfelhő-képződésből délutántól, késő délutántól egyre többfelé várható zápor, zivatar. Délnyugat felől zivatarrendszer is érkezik, amely gyengülve halad északkelet felé. Az intenzívebb cellákat felhőszakadás, jégeső, viharos szél kísérheti. Zivataroktól függetlenül megélénkül, napközben több helyen megerősödik a délkeleti, keleti szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet döntően 26 és 31 fok között alakul, de a felhősebb nyugati tájakon hűvösebb idő várható. Késő estére 16, 22 fok közé hűl le a levegő. Napközben melegfront dominál, ami okozhat kellemetlenségeket a frontérzékenyek számára.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra