Víz alá kerülhet ez a város

Több mint egyméteres vízszintemelkedés veszélyeztetheti Velencét és térségét a következő évtizedekben egy kutatás szerint.

Tudósok szerint az Európában júliusban bekövetkezett pusztító áradások hátterében álló heves esőzéseket az emberi tevékenység kiváltotta éghajlatváltozás okozhatta.

A velencei áradások egyre súlyosabb problémát jelentettek az elmúlt években, 2019 novemberében például az elmúlt ötven év legmagasabb árvize öntötte el az UNESCO-világörökségek közé tartozó lagúnaváros nagy részét. Ha pedig nem lassul le jelentős mértekben a klímaváltozás, akár 120 centiméteres vízszintemelkedés is bekövetkezhet 2100-ra. Szélsőséges esetben akár a 170 centimétert is elérheti a növekedés - figyelmeztet egy friss jelentés, amely a velencei és leccei egyetemek, valamint az Olasz Tengerkutató Intézet együttműködésével készült.

vízszintemelkedés, klímaváltozás, éghajlatváltozás, globális felmelegedés, Velence
Komoly veszélyt jelent a vízszintemelkedés erre a városra. Fotó: Getty Images

Komoly bajban van a város

A tudósok arra figyelmeztetnek, hogy a tenger szintjének növekedését sürgősen figyelembe kell venni Velence várostervezésében. Az olasz kormány egyébként már több milliárd eurót fektetett be egy áradásmentesítő gátrendszer kialakításába, ez azonban komoly vitákat váltott ki. A MOSE rendszerét az elmúlt évben aktiválták először sikeresen.

Két rossz közül kell választani

A tudósok előrejelzése szerint az említett gátrendszernek 2075-től az év nagy részében zárva kell maradnia, hogy megvédje Velencét a víztől. Ez azonban több kárt okozhat, mint hasznot, mivel a gátak hosszú távú alkalmazása károsíthatja a lagúnák érzékeny ökoszisztémáját. Ennek a későbbiekben a gazdaságra is hatása lehet.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Utca emberét kérdeztük, tudja-e mi az anafilaxiás sokk

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +27 °C
Minimum: +15 °C

A felhősebb nyugati tájak kivételével több órára kisüt a nap. A déli órákig főként a Nyugat-Dunántúlon, majd másutt is az erőteljessé váló gomolyfelhő-képződésből délutántól, késő délutántól egyre többfelé várható zápor, zivatar. Délnyugat felől zivatarrendszer is érkezik, amely gyengülve halad északkelet felé. Az intenzívebb cellákat felhőszakadás, jégeső, viharos szél kísérheti. Zivataroktól függetlenül megélénkül, napközben több helyen megerősödik a délkeleti, keleti szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet döntően 26 és 31 fok között alakul, de a felhősebb nyugati tájakon hűvösebb idő várható. Késő estére 16, 22 fok közé hűl le a levegő. Napközben melegfront dominál, ami okozhat kellemetlenségeket a frontérzékenyek számára.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra