A kedden közzétett jelentés rámutat, hogy noha az elmúlt években világszerte széles körben elterjedt a vezetékmentes technológia használata, az agyrákos megbetegedések száma nem mutat ezzel összhangba hozható emelkedést. Mint az a Reuters hírügynökség cikkében olvasható, az elemzés adatai alapján sem a hosszas telefonhívások, sem az évtizedek óta tartó mobiltelefon-használat nem hordoz magában ilyen jellegű kockázatot. A tanulmány szerzői összesen 63 korábbi kutatást vettek górcső alá az 1994 és 2022 közötti időszakból.
A vizsgálat felmérte a többi között a mobiltelefonok, televíziók, bébiőrök és babafigyelők, valamint radarok által kibocsátott rádióhullámok lehetséges hatásait egyaránt. „Tanulmányunk a vizsgálat legfőbb kérdéseinek egyike kapcsán sem mutatott ki fokozott kockázatot” – árulta el Mark Elwood, az Aucklandi Egyetem rosszindulatú daganatokra szakosodott epidemiológus professzora, a mostani elemzés társszerzője. Hozzátette, a gyermek- és felnőttkori agydaganatok mellett számításba vették az agyalapi mirigy és a nyálmirigyek daganatos megbetegedéseit, továbbá a leukémiát is. Arra keresték a választ, hogy ezek kialakulásának kockázatára kihatással lehet-e akár a mobiltelefon-használt, akár az adótornyok közelsége vagy bizonyos munkahelyi ártalmak.
A WHO és más nemzetközi egészségügyi szervezetek már korábban úgy foglaltak állást, hogy nincs egyértelmű bizonyíték a mobiltelefonokból származó sugárzás káros egészségügyi hatásaira. Ezzel együtt további kutatásokat tartottak szükségesnek a témában. Éppen ezért a Nemzetközi Rákkutatási Ügynökség (IARC) egyelőre lehetséges rákkeltőként tartja nyilván a mobiltelefonok által kibocsátott sugárzást. Ez azonban csupán azt jelenti, hogy nem áll rendelkezésre elegendő információ a rákos megbetegedésekhez fűződő potenciális kapcsolat kizárásához. Ezzel együtt utoljára 2011-ben vizsgálták felül a mobiltelefon-használat vonatkozó besorolását. A WHO várhatóan a jövő év első negyedévében hozza majd nyilvánosságra új állásfoglalását az ügyben.