"Megvizsgáltuk az elmúlt napok történéseit és kijelenthetjük, hogy a COVID-19 pandémiának minősül" - mondta Tedrosz Adamon Gebrejeszusz, a WHO főigazgatója szerdai sajtótájékoztatóján Genfben, amelyet a szervezet Facebook-oldalán élőben közvetítettek.
A WHO vezetője úgy fogalmazott, "az elkövetkező napokban és hetekben arra számítunk, hogy a COVID-19 megbetegedések és az azzal összefüggő halálesetek, valamint az érintett országok száma is tovább nő".
Tedrosz Adamon Gebrejeszusz kijelentette, hogy "a WHO éjt-nappallá téve értékeli a járványt és mély meggyőződésünk, hogy mind a vírus terjedése, mind a betegség súlyossága riasztó mértéket ölt. Ezért a helyzetet alaposan megvizsgálva kijelenthetjük, hogy a COVID-19 világjárvány."
118 ezer beteg 114 országban
"A világ most a koronavírus markában van" - fogalmazott a WHO vezetője, s mély aggodalmát fejezte ki a betegség elterjedése elleni küzdelem "riasztó tétlensége" miatt. Az elmúlt két hétben a Kínán kívüli esetek száma tizenháromszorosára nőtt, az érintett országok száma megtriplázódott. Jelenleg 118 ezer eset van 114 országban, és 4291-en vesztették már életüket az új koronavírus okozta COVID-19 betegség miatt.
"Ezrek küzdenek az életükért a kórházakban . Az előttünk álló napokban és hetekben arra számítunk, hogy még sokkal több megbetegedés, és halálos áldozat lesz, valamint az érintett országok száma is nőni fog" - mondta a főigazgató.
Még nem késő, vissza lehet fordítani
A mostani világjárvány nem hasonlítható egyetlen korábbi pandémiához sem, amit eddig kontrollálni lehetett. Azt tapasztalják, hogy Kínában és Dél-Korában az esetek száma csökken, ami azt mutatja, hogy vissza lehet fordítani. De nagyon sok ország nem teszi meg a szükséges lépéseket. "Minden nap felhívjuk az országok figyelmét, hogy azonnali és agresszív lépésekre van szükség. Hangosan kongatjuk a vészharangot" - jelentette ki a WHO főigazgatója.
Gebrejeszusz hangsúlyozta, még nem késő, hogy kontrollálni tudjuk a járványt. Az esetek túlnyomó többsége - a 118 ezer 90 százaléka - négy országban fordul elő: Olaszországban , Iránban, Dél-Koreában és Kínában. A szakember felszólította az összes országot, hogy keressék és teszteljék , kezeljék, izolálják a betegeket, kövessék nyomon a kapcsolataikat, mozgósítsák az embereiket.
Nem nevezték meg, mely országok buktak el a harcban
"Néhány ország kapacitáshiánnyal küzd, mások erőforráshiánnyal, néhányan pedig a megoldás hiányával" - folytatta. Bár a sajtótájékoztatón rákérdezték, hogy mely országok nem tesznek meg mindent, a főigazgató erre nem reagált. A WHO véleménye szerint nem jó, hogy bizonyos országokban csak nagyon kevés embert tesztelnek, azokat, akik beleillenek a kockázati csoportba.
Forrás: The Guardian