WHO: új variánsokhoz vezethet az alacsony átoltottság

A koronavírus variánsainak táptalaja lehet a nem megfelelő átoltottság és a kevés tesztelés "mérgező elegye" - figyelmeztetett Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) főigazgatója.

Az újabb vírusmutációk kialakulásának veszélyeire is felhívta a figyelmet az Egészségügyi Világszervezet (WHO) főigazgatója, Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz. Genfi sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a járvány vége nem a szerencsétől, hanem a meghozott döntésektől függ.

Omikron variáns: mennyi idő, mire jöhet az új vakcina? Noha a meglévő oltóanyagok továbbra is védelmet nyújtanak, az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) szükség esetén három-négy hónapon belül uniós használatra ajánlhatja azokat a koronavírus elleni vakcinákat, amelyeket az új, omikron nevű variáns legyőzésére fejlesztenek ki - közölte Emer Cooke, az EMA főigazgatója.

Új vírusváltozatok jelenhetnek meg

"Azt látjuk, hogy az átoltottság és a szűrővizsgálatok alacsony szintje világszerte tökéletes lehetőséget biztosít az új vírusváltozatok elterjedésének és megerősödésének" - hangsúlyozta a WHO főigazgatója a koronavírus új, omikron nevű mutációjának megjelenése kapcsán.

"Fel kell használnunk a rendelkezésre álló eszközöket, hogy megfékezzük a delta variáns terjedését. Ha ezt megtesszük, akkor az omikron variánst is megfékezzük és ezzel életeket mentünk" - hangsúlyozta Tedrosz.

Az Egészségügyi Világszervezet szerint a koronavírus B.1.1.529 jelű mutációját elsőként 2021. november 24-én jelentették a dél-afrikai hatóságok egy november 9-én vételezett minta laboratóriumi vizsgálata alapján. Tedrosz beszámolt arról is, hogy eddig már legalább 23 országban mutatták ki az omikron variánst . Hozzátette egyben, hogy ez a szám valószínűsíthetően emelkedni fog. A WHO a múlt pénteken aggasztónak nevezte a korábbinál potenciálisan fertőzőbbnek és védőoltásokkal szemben ellenállóbbnak feltételezett vírusvariációt.

Az oltások felvételét és gyakori tesztelést javasol a WHO. Fotó: Getty Images
Az oltások felvételét és gyakori tesztelést javasol a WHO. Fotó: Getty Images

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Maria van Kerkhove, az ENSZ egészségügyi szakosított szervezetének járványügyi szakértője a szerdai sajtótájékoztatón arról beszélt: már folynak vizsgálatok annak megállapítására, hogy az új vírusváltozat valóban veszélyesebb-e az eddigieknél. Az első eredményekre - mint mondta - még jó pár napot várni kell.

Van Kerkhove beszélt arról is, hogy Dél-Afrikában megemelkedett a kórházakban koronavírus-fertőzés miatt kezelt páciensek száma, ez azonban szerinte arra is visszavezethető, hogy egyszerűen többen kapták el a vírust, s nem feltétlenül jelzi a súlyosabbnak vélt omikron variáns terjedését. Egyben emlékeztetett arra, hogy világszerte még mindig a delta variáns a legelterjedtebb, amely ellen a rendelkezésre álló oltóanyagok nagymértékben hatékonyak. A járványügyi szakértő felszólította a nemzetközi közösséget, hogy ne lankadjon az oltási kampányban, a tehetős országokat pedig arra buzdította, hogy a lehető leghamarabb biztosítsanak több vakcinát a fejlődő államoknak.

Dél-Afrikában egyébként szerdán duplájára, 8561-re emelkedett az előző naphoz képest a fertőzöttek napi száma. Az országos járványügyi intézet adatai szerint a pozitív teszteredmények arányszáma is növekedett 16,5 százalékra a keddi 10,2 százalékhoz képest. A halálozások és a kórházakban kezeltek száma azonban nem változott jelentősen az utóbbi két nap során. A csaknem hatvan millió lakosú országban a járvány kitörése óta 2,9 millió fertőzöttet azonosítottak, akik közül 89 843-an hunytak el a kórban.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -3 °C

Délelőtt többnyire erősen felhős lesz az ég, de a déli területeken akár hosszabb időre is csökkenhet a felhőzet. Elsősorban az északkeleti határszélen lehet kis mennyiségű vegyes halmazállapotú csapadék. A délutáni órákban északnyugat felől elkezd csökkenni a felhőzet, estére sokfelé kiderül az ég, és ködfoltok képződnek. A déli szelet az ország délnyugati kétharmadán többfelé kísérik élénk, néhol erős lökések. A csúcshőmérséklet az északi, északkeleti harmadban -1 és +4, másutt 5 és 13 fok között valószínű. Késő estére -4, +7 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra