Az amerikai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (CDC) megerősítette ajánlását, miszerint az Egyesült Államokban minden COVID-19 elleni vakcinával oltott felnőttnek érdemes kérnie az emlékeztető oltást. A CDC szerint erre a néhány napja Dél-Afrikában kimutatott, azóta világszerte gyorsan terjedő és egyre több országban felbukkanó új koronavírus-variáns, az omikron miatt van szükség - írja a CNN.
A jelenlegi CDC-ajánlás szerint azoknak a 18 éven felülieknek, akiket a Pfizer-BioNTech-, vagy a Moderna vakcinájával oltottak, hat hónappal a második dózis beadása után tanácsos felvenniük az emlékeztető (booster) adagot, míg az egydózisos Johnson&Johnson (Janssen) vakcinával oltottaknak két hónappal az oltást követően.
Derült égből omikron
Az omikron variáns (B.1.1.529) megjelenése még inkább alátámasztja, hogy a koronavírus elleni védekezéshez egyaránt szükségesek a védőoltások, az emlékeztető oltások és a megelőzésre irányuló erőfeszítések - nyilatkozta Rochelle Walensky, a CDC igazgatója. Hozzátette: mostantól értékelődik fel igazán a laboratóriumi tesztelés szerepe, mert azzal nem csak azt lehet kimutatni, hogy valaki fertőzött-e - az otthon is elvégezhető antigén-gyorstesztek legfeljebb erre képesek -, hanem azt is, hogy melyik variáns felelős a fertőzésért. Vagyis nagyjából követni lehet, milyen gyorsan terjed az új változat.
Egyelőre sok a megválaszolatlan kérdés
A világ számos országában - Magyarországon is - még javában tart a delta-variáns okozta járványhullám, ám szakemberek máris az omikron potenciális egészségügyi hatásaitól tartanak. Korai, Dél-Afrikából származó adatok ugyanis arra utalnak, hogy a november 24-én azonosított új variáns fertőzőképesebb, mint a jelenleg domináns delta változat . Emellett a vírus
tüskefehérjéjét érintő 32 mutáció miatt - a delta esetében csak 8 mutációt mutattak ki - csökkentheti a vakcinák hatékonyságát, kikerülheti az oltóanyagok vagy a megfertőződés révén kialakult, korábbi variánsok ellen megfelelőnek bizonyuló immunvédelmet.
Hogy a jelenleg használt vakcinák mennyire lehetnek hatékonyak az új variáns ellen, azt kutatók és tudósok vizsgálják világszerte - ám a tudományosan megalapozott eredményekre valószínűleg még néhány hétig várni kell. Ahogy arra is, hogy kiderüljön, az omikron mennyivel fertőzőképesebb, mint a delta variáns, valamint hogy pontosan milyen jellegű és erősségű tüneteket okozhat.