A felnőtt magyar lakosság körülbelül harmada küzd élete során visszérbetegséggel, ami akkor alakul ki, ha az arra hajlamosító vagy életmódbeli tényezők miatt a keringésünkben kulcsszerepet játszó – alsó végtagi – vénákban a vér nem tud teljes mértékben visszaáramlani a szívünk felé. A vénákban pangó vér miatt az erekben megnő a nyomás. De mivel ez a vénabillentyűkre is fokozott terhelést ró, idővel azok működése elégtelenné válik, még kevésbé működik a visszaáramlás, az erek pedig kitágulnak.
Szerencsére nem csak egy fajta, kőbe vésett visszértorna létezik. Mutatjuk, milyen sportokkal és gyakorlatokkal érhetjük el, hogy duzzadt, fájdalmas végtagok helyett újra könnyű lábak vigyenek utunkon.
A visszérbetegséget sokan csak akkor észlelik, amikor már jól látható vagy érezhető jele van. A kidudorodó, sokszor lilás-kékes színű vénatágulatokat mellett jellemzően nehézláb-érzés, valamint a vénák mentén, vagy a lábszár alsó felén jelentkező fájdalom kíséri. De jelezheti bizsergés vagy zsibbadás, lábfeszülés, viszketés, éjszaka pedig, amikor lábad viszonylag sokáig mozdulatlan, lábgörcs.
Az elhanyagolt visszérbetegség komolyabb tünetekkel is járhat: okozhat lábdagadást, bőrelváltozásokat, legsúlyosabb esetben lábszárfekélyt is. A kitágult vénák növelik a trombózis kockázatát, ami akár tüdőembóliához is vezethet, ezért fontos, hogy a visszeres panaszokat megfelelően kezeld és szakember segítségével minél előbb enyhítsd a tüneteket. A legideálisabb természetesen az, ha sikerül megelőznöd a visszeresség kialakulását, súlyosbodását.
Egészséges életmóddal a könnyű lábakért
Számos kutatás és gyakorlati tapasztalat igazolja, hogy az egészséges életmóddal – vagyis a rostdús, zöldségben és gyümölcsben gazdag táplálkozással, a cukor-, só- és transzzsírtartalmú ételek fogyasztásának csökkentésével, a megfelelő folyadékbevitellel, rendszeres testmozgással és pihenéssel – nemcsak az olyan súlyos betegségek kialakulását akadályozhatod meg, mint a diabétesz, a magasvérnyomás-betegség vagy a különféle szívbetegségek, hanem az azokat megelőző állapotokat is. Például az inzulinrezisztenciát vagy a túlsúlyt. Utóbbi a visszérbetegség kialakulásának kockázatát is növeli, mivel a lerakódó, plusz súly amellett, hogy fokozott terhelést ró vázrendszerre és izomzatra, vérkeringést is lassítja, elősegítve az alsó végtagi vénák kitágulását.
Munka közben is fontos a rendszeres mozgás
Ahhoz, hogy a vérkeringésed megfelelő legyen, figyelned kell rá, hogy munka közben is biztosítsd végtagjaid, ezzel együtt izmaid és vénáid folyamatos és zavartalan működését. Aki ülőmunkát végez és a munkaidő nagy részében szó szerint lógatja a lábát, annál fontos, hogy óránként legalább egyszer – de inkább gyakrabban – felálljon, sétáljon, átmozgassa elmerevedett izmait és mozgással segítse a vénás visszaáramlást. Annál, aki állómunkát végez és egész nap a lábát terheli, szintén elengedhetetlen a lábszár izmainak gyakori mozgatása, mert azok könnyen és gyorsan befeszülnek, idővel begörcsölnek. Esetükben különösen nagy szerep jut a pihenésnek: a munka végeztével érdemes tudatosan időt szánniuk lábuk pihentetésére, felpolcolására. Egy frissítő lábmasszázs vagy egy váltott hideg-meleg vizes zuhanyozás is csodát tud tenni a megfáradt lábakkal.
Sporttal is sokat tehetsz lábaid egészségéért
Aki hajlamos a visszerességre és ezzel tisztában is van, mert a családjában előfordult már visszérbetegség, megkönnyítheti életét, és elodázhatja a visszérproblémák kialakulását, ha olyan sportot választ és űz rendszeresen, amely jótékonyan hat a vénás keringésre. Ilyen például a gyaloglás, a futás vagy az úszás. Utóbbi több szempontból is előnyös, mert úgy mozgatja át az egész testet, hogy közben nem ró extra terhelést sem a vázrendszerre, sem az izmokra vagy erekre. Az otthoni torna is megfelelő alternatíva lehet, a lényeg, hogy mindennap szakíts időt a testmozgásra, még akkor is, ha fáradt vagy, és sokkal szívesebben pihennél egész este a kanapén.
Öltözz kényelmesen, ne szorítsa lábfejedet a cipő!
Sokaknál ruha- és cipővásárláskor elsődleges szempont a kényelem, mások egyéb preferenciák alapján döntenek. Attól függetlenül érdemes törekedni a lehető legkényelmesebb ruházat és cipő viselésére, hogy kinek milyen öltözék javasolt vagy éppen kötelező a munkahelyén. A szoros derekú nadrág vagy harisnya, a szűk szárú zokni nem hat jótékonyan a vérkeringésre, ahogy a szűk orrú, túl magas sarkú vagy teljesen lapos talpú cipő sem. Vénás keringés szempontjából a 3-5 centiméteres sarok az ideális, így tud megfelelően működni a visszaáramlást segítő izompumpa.
Alvás közben is gondoskodj lábaink védelméről!
Az, hogy vízszintes helyzetben vagy és huzamosabb ideig így is maradsz, még nem jelenti feltétlenül azt, hogy megfelelően és hatékonyan pihenteted a lábaidat. Ha például egész éjszaka ugyanabban a pózban kuporogsz, lábadat magad alá húzod, vagy lábfejedet lelógatod az ágyról, végtagjaid könnyen elzsibbadnak, a véráramlás pedig lelassulhat bennük. Aki visszérbetegségre hajlamos, vagy már egy ideje visszeres panaszokkal küzd, sokat tehet vénái megfelelő működéséért, ha alápolcolja lábait, vagy egy időre megemeli az ágyvéget. A meleg sem kedvez a visszérnek, mivel kitágítja a vénákat, ezért alvás közben az az ideális, ha nincs túl meleg a hálószobában.
Kerüld azokat a szokásokat, amelyek nem tesznek jót a vénáknak!
Érdemes észben tartani, hogy vannak bizonyos tevékenységek – sőt, ételek is –, amelyeket visszeres panaszok esetén ajánlott kerülni, vagy minimálisra csökkenteni. Előbbiek közé tartozik például a vénák kitágulását előidéző forró fürdő, a szauna, de még a napozás is, amennyiben huzamosabb ideig süttetjük magunkat. A dohányzás is elősegíti a vénás pangást, ahogy az erős vagy fűszeres ételek, vagy bizonyos italok, például a kávé fogyasztása is.
Rendszeresen konzultálj orvosoddal!
Mivel a visszérbetegség egyre súlyosbodó panaszokat okozhat, és idővel állapotromláshoz vezethet – vannak, akiknek csak a sebészi beavatkozás jelent tartós megoldást –, mindenképpen érdemes kezelőorvost választani, és állapotodat folyamatosan monitorozva egyeztetni a leghatékonyabb kezelési módokról, illetve a visszérbetegség tüneteinek enyhítésére és a vénák erősítésére szolgáló készítmények szedéséről.