Érszűkület, trombózis, vérrög által keltett tüdőembólia: a visszér nem veszélytelen. A jó hír viszont az, hogy az orvosi kezelés mellett mi magunk, otthon is tehetünk a megelőzése érdekében. Néhány hasznos tanács és trükk segítségével pedig a már kialakult betegséget is enyhíthetjük.
Kompressziós kezelés
A visszérbetegség valamennyi fázisában tanácsos az úgynevezett kompressziós kezelést elkezdeni. Mindezt a lábszár összenyomásával érhetjük el, amely segíti az izompumpát, és támogatja a tágult erek falait. A visszérbetegség enyhébb változatában viseljünk I. fokozatú rugalmas harisnyát, ami recept nélkül is megvásárolható. Előrehaladottabb betegség esetén II. fokozatú kompressziós harisnyát, vagy különböző rugalmas pólyát, speciális fáslit írhat fel belgyógyász-angiológus, sebész vagy bőrgyógyász. Javulást azonban komoly életmódváltás révén fogunk elérni.
Szükséges az életmódváltás
Méghozzá olyan változásokat kell végrehajtanunk, amely révén csökken a pangás az alsó végtagjainkban. A lábszárban lévő izompumpák rendszeres működtetése nagyon fontos a vénákban lévő vér keringetése céljából. Tehát itt az ideje elkezdeni mozogni, méghozzá olyan mozgásformát válasszunk, ami nem túlzottan megterhelő. A legajánlottabb az úszás, mivel ilyenkor a test a vízbe merül.
Az ülőmunka, a mozgáshiány, a túlsúly és a dohányzás mind rizikófaktorok a visszér kialakulásában
Tilos a tűsarok
Amennyiben tehetjük, a túl magas sarkú cipellőket is száműzzük a ruhatárunkból, mivel tűsarkú viselésekor a láb nem tudja kellőképpen működtetni az izompumpát, ami szintén nagyban rontja a vénás visszaáramlást. A speciális lábtorna, a séta és egyes gyógyászati segédeszközök és krémek alkalmazása mellett immár teljesen új készítményekkel is segíthetünk otthon a problémáinkon. A legújabb, szájon át alkalmazható, és vény nélkül kapható tabletta mikronizált diozmint tartalmaz, mely egy olyan növényi eredetű hatóanyag, ami jótékony hatással van a már kialakult vénás elégtelenségre, így alkalmas az alsó végtagok krónikus vénás elégtelenséggel összefüggő tüneteinek enyhítésére is.
Adjunk le néhány kilót!
További jó tanács: amennyiben túlsúlyt cipel, sürgősen tegyen ellene, mivel így megnövekedett terhelés nehezedik a lábadra. A hormonális változások, például az ösztrogén túlsúlya, esetleg túlzott jelenléte is okozhat visszért, mint ahogy a fogamzásgátlót szedő nők között is jelentősen nagyobb a kockázat. Kevesen tudják, ám helytelen táplálkozás következtében kialakult székrekedés hasprést okoz, amely szintén gátolja a vénákban a vér megfelelő áramlását. Sokat segíthet az is visszérproblémák esetén, ha megemelt lábbal alszunk, esetleg egy hosszúkás párna segítségével, ami szintén megemeli a lábakat. Egy biztos: semmiképp sem szabad a visszereket kezeletlenül hagyni, mivel sokszor nem elég a sport, a fogyókúra vagy a masszírozás. Mielőbb kérjük ki az orvosunk véleményét!