A visszerek általában kidomborodó kékes vezetékekként futnak a bőr felszíne alatt, s szinte mindig a lábon jelentkeznek. A duzzadt és tekergő erek nem nyújtanak szép látványt, ahogy a foltokban szétterülő kapillárisok, azaz a seprűvénák sem. Annak ellenére, hogy fájdalmasak lehetnek, és nem mutatnak valami jól a visszerek általában ártalmatlanok. Amikor begyulladnak, puha tapintásúakká válnak, gátolhatják a vérkeringést, s bokadagadás, viszkető bőr, és a végtag megérintésekor sajgó fájdalmat okozhatnak.
Emellett az erek felszíni hálózata mögött a lábon van egy belső vagy mély vénás hálózat. Ritkán, de előfordulhat, hogy a belső vénák válnak visszeressé. Ezek a mély visszerek általában nem látható, de attól még okozhatnak duzzanatot vagy fájdalmat okoznak egész lábon, és lehetnek olyan területek is, ahol vérrögök alakulhatnak ki.
A visszértágulat viszonylag gyakori állapot, és sok ember számára ez a családi vonások közé tartozik. A nők esetében legalább kétszer akkora a jelenség kialakulásának valószínűsége, mint a férfiaknál. Egy amerikai felmérés szerint a teljes lakosság 23 százaléka érintett különböző fokban a visszerességben.
A visszeresség amiatt jön létre, hogy az érrendszerben a folyadék, azaz a vér egyirányú haladásáról a környező izmok és szelepek gondoskodnak. Ha a szelepek (amelyek hol zárva, hol pedig nyitva vannak) nem működnek megfelelően, akkor feltorlódhat a vér, s a megnövekvő nyomás miatt az ér kidudorodik. Gyakorlatilag a rosszul funkcionáló szelepek felduzzasztják a véráramot, mint a folyókat a gátak. A felületi vénákon általában azért alakul ki könnyebben a visszeresség , mert nem kapnak elég nagy izomtámogatást a vér továbbításához, ha a szelepek nem tökéletesek.
A lábakban léphet fel a legnagyobb nyomás, ezért az az elsődleges helyszíne a visszereknek. A leggyakoribb nyomásnövelő tényezők a terhesség, az elhízás, a hosszú időn keresztül tartó állás. De a krónikus székrekedés és ritkán, daganatok is okozhatnak visszerek. A mozgásszegény életmód is hozzájárulhat a probléma megjelenéséhez, mert az izmok elveszítik erejüket a tunyulásban, s nem tudnak kellőképpen részt venni a vér továbbításában. Annak a valószínűsége, visszértágulat jön létre, növekszik a korral.
Forrás: webmd.com