Teszt: minden kiderül a visszérről

A visszeresség tömegeknek okoz problémát, s habár a legtöbb esetben veszélytelen, mégis kellemetlen elváltozás. Ön vajon a veszélyeztetettek közé tartozik?

A visszerek általában kidomborodó kékes vezetékekként futnak a bőr felszíne alatt, s szinte mindig a lábon jelentkeznek. A duzzadt és tekergő erek nem nyújtanak szép látványt, ahogy a foltokban szétterülő kapillárisok, azaz a seprűvénák sem. Annak ellenére, hogy fájdalmasak lehetnek, és nem mutatnak valami jól a visszerek általában ártalmatlanok. Amikor begyulladnak, puha tapintásúakká válnak, gátolhatják a vérkeringést, s bokadagadás, viszkető bőr, és a végtag megérintésekor sajgó fájdalmat okozhatnak.

Ha tudni szeretné, hogy mennyire veszélyezteti a visszeresség, kattintson ide és töltse ki tesztünket!

Emellett az erek felszíni hálózata mögött a lábon van egy belső vagy mély vénás hálózat. Ritkán, de előfordulhat, hogy a belső vénák válnak visszeressé. Ezek a mély visszerek általában nem látható, de attól még okozhatnak duzzanatot vagy fájdalmat okoznak egész lábon, és lehetnek olyan területek is, ahol vérrögök alakulhatnak ki.

A visszértágulat viszonylag gyakori állapot, és sok ember számára ez a családi vonások közé tartozik. A nők esetében legalább kétszer akkora a jelenség kialakulásának valószínűsége, mint a férfiaknál. Egy amerikai felmérés szerint a teljes lakosság 23 százaléka érintett különböző fokban a visszerességben.

A visszeresség amiatt jön létre, hogy az érrendszerben a folyadék, azaz a vér egyirányú haladásáról a környező izmok és szelepek gondoskodnak. Ha a szelepek (amelyek hol zárva, hol pedig nyitva vannak) nem működnek megfelelően, akkor feltorlódhat a vér, s a megnövekvő nyomás miatt az ér kidudorodik. Gyakorlatilag a rosszul funkcionáló szelepek felduzzasztják a véráramot, mint a folyókat a gátak. A felületi vénákon általában azért alakul ki könnyebben a visszeresség , mert nem kapnak elég nagy izomtámogatást a vér továbbításához, ha a szelepek nem tökéletesek.

A visszerességnek több formája is van

A lábakban léphet fel a legnagyobb nyomás, ezért az az elsődleges helyszíne a visszereknek. A leggyakoribb nyomásnövelő tényezők a terhesség, az elhízás, a hosszú időn keresztül tartó állás. De a krónikus székrekedés és ritkán, daganatok is okozhatnak visszerek. A mozgásszegény életmód is hozzájárulhat a probléma megjelenéséhez, mert az izmok elveszítik erejüket a tunyulásban, s nem tudnak kellőképpen részt venni a vér továbbításában. Annak a valószínűsége, visszértágulat jön létre, növekszik a korral.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Forrás: webmd.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Borult idő várható. Egy nyugatról kelet felé tartó csapadékzóna mentén az ország északi felén nagyrészt havazás, dél felé haladva havas eső, eső vegyesen várható. A Dunántúli-középhegységben, a főváros és az Északi-középhegység tágabb térségében vastagabb vizes, tapadó hóréteg is kialakulhat. Sokfelé lesz erős, főként Csongrád-Csanád és Békés megyében viharos, akár erősen viharos a déli, délkeleti szél, majd hajnaltól északnyugatira fordul a légmozgás, amely Sopronnál és a Fertőnél viharossá fokozódik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet -4 és +4 fok között várható, amely az éjszaka első felében áll be; az északi szélvédett völgyekben lesz a leghidegebb. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.