"Együtt a biológiai sokféleségért !" elnevezéssel indult nemzetközi koalíció, amelynek jelenleg hozzávetőleg háromszáz nemzeti park, kutatóintézet, egyetem, múzeum, állatkert, akvárium és botanikus kert a tagja. Azzal a céllal jött létre, hogy felhívja a figyelmet az élővilág sokféleségének védelmére. A koalícióban 51 ország vesz részt szerte a világból. A csatlakozó országok részvételével idén októberben konferenciát rendeznek Kínában, ahol kulcsfontosságú döntéseket fognak meghozni a világ élővilágának megmentése érdekében.
Ők csatlakoztak eddig itthonról
Magyarországról eddig hat intézmény csatlakozott a kezdeményezéshez: a Fővárosi Állat- és Növénykert, a Debreceni Egyetem Botanikus Kertje, a Magyar Tudományos Akadémia Ökológiai Kutatóközpontja, a Magyar Természettudományi Múzeum, a Magyar Agrár- és Élelmiszertudományi Egyetem, valamint a Nemzeti Botanikus Kert. A Fővárosi Állat- és Növénykert egyébként - az Európai Állatkertek és Akváriumok Szövetsége (EAZA) akkreditált tagjaként, illetve az Állatkertek és Akváriumok Világszövetsége (WAZA) intézményi tagjaként - jelentős szerepet játszik az élővilág sokféleségének bemutatásában és megismertetésében, illetve természetvédelmi tevékenységén keresztül e sokféleség védelmében is - közölte a fővárosi intézmény.
Mit tesz a fővárosi állatkert?
"A városligeti intézményben Lendl Adolf egykori igazgató már száz évvel ezelőtt célként fogalmazta meg az élővilág sokféleségének bemutatását. Ennek nyomán az Állatkert - sok társintézményétől eltérően - nemcsak emlősökkel, madarakkal és egyes hüllőkkel foglalkozik, hanem rajtuk kívül többféle kétéltűt, halat és gerinctelent is bemutat" - írták közleményükben. Úgy vélik, az állatkert kiterjedt természetvédelmi tevékenységével hozzájárul a sokféleség megőrzéséhez is.
Az intézmény - nemzetközi állatkerti tenyészprogramok résztvevőjeként - számos fenyegetett állatfaj természetvédelmi célú szaporításában vesz részt, az óriásvidráktól kezdve a szumátrai orangutánokon át egészen a tarvarjakig. Emellett számos faj, például a rákosi vipera vagy a fakókeselyű esetében fontos munkát végez az állatok természetes élőhelyén zajló in situ védelmi programokban. Az intézmény a természetvédelmi egyezmények betartatásában mentőközpontként segíti a hatóságok munkáját, és kiterjedt vadállatmentő tevékenységet is folytat.