A hőmérséklet melegedése miatt gyorsan terjed az Antarktisz két őshonos virágzó növénye, az antarktiszi sédbúza és a felemásvirágú szegfű - derült ki egy tanulmányból , amely elsőként mutatta ki, hogy a törékeny sarki ökoszisztéma változása az elmúlt évtizedben jelentősen felgyorsult. Az eredményekről a The Guardian is beszámolt.
Robbanásszerű növekedés
Az Orkney-szigetek déli részén található Signy-szigeten már 1960 óta vizsgálják az Antartktisz két virágos növényfaját, és a friss eredmények alapján úgy tűnik, hogy 2009 és 2019 között jóval nagyobb mértékben terjedtek el ezek a növények, mint az azt megelőző 50 évben együttvéve. Azonban nemcsak sűrűbb lett a populáció a vizsgált helyszínen, hanem a növény kifejlődési ideje is rövidült a felmelegedés hatására. "Amit látunk, az egy fordulópont, egy komoly változás kezdete" - vélekedett Peter Convey ökológus, az új tanulmányt jegyző kutatócsapat egyik tagja.
A növények meglepő mértékű elterjedése mögött egyértelműen az áll, hogy az elmúlt évtizedben minden évben 0,02-0,27 Celsius-fokos nyári hőmérséklet-emelkedés következett be, még a 2012-es erős lehűlés ellenére is. "Az antarktiszi szárazföldi ökoszisztéma gyorsan reagál az éghajlati tényezők változására. Éppen ezért számítottam rá, hogy a növények populációja nőni fog, de arra nem, hogy ekkora mértékben. Ez egy jelentős bizonyíték arra, hogy óriási változások mennek végbe az Antarktiszon" - mondta Nicoletta Cannone kutató.
A fókák száma is befolyásoló tényező
A szakértők elemzései megállapították továbbá, hogy a nyári hőmérséklet emelkedése mellett a medvefókák populációjának csökkenése is hozzájárulhatott ahhoz, hogy a szigeten egyre több van az említett növényfajokból (minél kevesebb a fóka, annál kevésbé tiporják le a növényeket). Egyelőre nem tisztázott, hogy a fókák egyedszáma miért csökkent az érintett területen, de ez valószínűleg a tenger körülményeinek és az élelem elérhetőségének változásaival függ össze.