A klímaváltozás így hat a járványra

Kutatók először találtak közvetlen bizonyítékot a klímaváltozás és a koronavírus terjedésének kapcsolatára.

A globális felmelegedés a növényzetet is megváltoztatja, ez pedig kedvez azoknak a denevérfajoknak, amelyek többfajta vírust is terjeszthetnek - állítja a Science of the Total Environment című folyóiratban közzétett új tanulmány . Ezzel először sikerült igazolni azt a mechanizmust, amely révén az éghajlatváltozás közvetlen szerepet játszhatott a koronavírus megjelenésében és terjedésében.

Vírustartályok: ezért veszélyesek a denevérek A denevérek ökológiai szempontból igen fontos állatok, de azért is komoly figyelmet kapnak, mert sok járványhoz volt már közük, és valószínűleg a jövőben is megőrzik ezt a szerepüket. A tudósok lassan kezdik megérteni, hogy miért - kattintson a részletekért!

Egyre közelebb kerülnek a denevérek az emberhez

A tanulmány szerint az elmúlt évszázadban jelentősen megváltozott a dél-kínai Yunnan tartomány, valamint a szomszédos régiókban Mianmar és Laosz növényzete. Az éghajlati változások (a hőmérséklet növekedése és a légköri szén-dioxid koncentrációjának emelkedése, amelyek befolyásolják a növények és a fák növekedésének ütemét) a trópusi cserjés területeket lombhullató erdővé változtatták. Ez megfelelő környezetet teremtett sok denevérfaj számára, amelyek túlnyomórészt ilyen erdőkben élnek.

Az éghajlatváltozás a denevérek mozgását is befolyásolja. Fotó: Getty Images
Az éghajlatváltozás a denevérek mozgását is befolyásolja. Fotó: Getty Images

A koronavírusok előfordulása egy területen szorosan összefügg a különféle jelenlévő denevérfajok számával. A tanulmány szerint az elmúlt évszázadban további 40 denevérfaj költözött be a dél-kínai Yunnan tartományba, amelyek közel százféle új kórokozót is magukkal hoztak. A genetikai adatok szerint a járványosan terjedő SARS-CoV-2 is ebből a régióból indulhatott ki.

Szerencsére a denevérek testében lévő kórokozók legtöbbje nem képes átterjedni az emberre, a koronavírusok némelyike azonban úgynevezett zoonózis útján, vagyis állat és ember között is gazdát cserélhet. A klímaváltozás alaposan megváltoztatta ezeknek az állatoknak az életterét és azok közelebb kerültek az emberekhez is, ami miatt fennáll a veszélye az újabb járványok kitörésének - vélekednek a szakemberek.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -3 °C

Jellemzően erősen felhős idő várható kevés napsütéssel, de főként a délnyugati, déli tájakon szakadozottabb, vékonyabb lehet felhőzet, arrafelé több napsütésre számíthatunk. Északkeleten néhol gyenge vegyes csapadék előfordulhat. A déli szelet az ország délnyugati kétharmadán többfelé kísérik élénk, néhol erős lökések. A csúcshőmérséklet az északkeleti harmadban -1 és +4, másutt 5 és 12 fok között valószínű. Késő estére -4 és +7 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra