A természetvédelem is megsínyli a pandémiát

Világszerte jelentősen visszaveti a természetvédelmi erőfeszítéseket a koronavírus-járvány - állapították meg a kutatók.

A természetvédelmi területek őrzik a világ néhány legértékesebb ökoszisztémáját. Az érintetlen erdők, vadonok és természetes élőhelyek a veszélyeztetett fajok mentsvárai - írja a BBC hírportálja . Bruno Oberle, a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) főigazgatója szerint azonban a koronavírus-járvány súlyos csapást jelent a természetvédelmi erőfeszítésekre és a környezet megóvása iránt elkötelezett közösségekre. "Ne felejtsük el, hogy csak is akkor tudunk szilárd alapot biztosítani a pandémia utáni talpra állásunkhoz és megelőzni a jövőbeli közegészségügyi válságokat, ha a természet egészségének megőrzésébe fektetünk" - mutatott rá a szakember.

Elsősorban a klímaváltozás számlájára írható a természeti katasztrófák számának csaknem megduplázódása az elmúlt húsz évben. Kattintson a részletekért!

Az IUCN egyik folyóiratának különkiadásában ismertetett tanulmányok egyike azokat a tavaly január és október között hozott gazdaságélénkítési terveket vizsgálta, amelyek hatással voltak a természetvédelmi területek megóvását célzó erőfeszítésekre. A kutatók 17 ország, köztük Új-Zéland, Pakisztán és nyolc európai uniós ország esetében találtak pozitív példát a védett területek támogatásának fenntartására vagy növelésére.

pandémia koronavírus természet természetvédelem környezetvédelem
A járvány miatt sok afrikai vadőr is elvesztették a munkájukat. Fotó: Getty Images

Huszonkét ország azonban a korábban vállalt természetvédelmi erőfeszítéseket visszavonva inkább olyan nem fenntartható beruházások mellett döntött a megóvásra kijelölt területeken, mint az útépítés vagy a kőolaj - és földgázkitermelés. "Megállapítottuk, hogy világszerte több támogatás és gazdaságélénkítő intézkedés irányul a természetre inkább ártalmas, mintsem azt támogató tevékenységekre" - mondta Rachel Golden Kroner, a Conservation International nevű szervezet munkatársa, az IUCN illetékes munkacsoportjának alelnöke, aki a tanulmány vezető szerzője volt. A szakemberek egy másik tanulmányban azt is megállapították, hogy az Afrikát és Ázsiát érintő természetvédelmi erőfeszítések sínylették meg a legjobban az elmúlt hónapokat. Az afrikai védett területek több mint felében beszüntették vagy lecsökkentették az őrjáratokat és a vadorzóellenes műveleteket, valamint az oktató tevékenységet. Ázsia védett területeinek 25 százaléka volt kénytelen csökkenteni természetvédelmi tevékenységeit.

A koronavírus-járvány hatással van a védett területeken dolgozó vadőrök és közösségeik megélhetésére. Egy több mint 60 országban végzett felmérés szerint csaknem minden negyedik vadőr fizetését csökkentették vagy késleltették, és 20 százalékuk vesztette el a munkáját a költségcsökkentések miatt.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Borult idő várható. Egy nyugatról kelet felé tartó csapadékzóna mentén az ország északi felén nagyrészt havazás, dél felé haladva havas eső, eső vegyesen várható. A Dunántúli-középhegységben, a főváros és az Északi-középhegység tágabb térségében vastagabb vizes, tapadó hóréteg is kialakulhat. Sokfelé lesz erős, főként Csongrád-Csanád és Békés megyében viharos, akár erősen viharos a déli, délkeleti szél, majd hajnaltól északnyugatira fordul a légmozgás, amely Sopronnál és a Fertőnél viharossá fokozódik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet -4 és +4 fok között várható, amely az éjszaka első felében áll be; az északi szélvédett völgyekben lesz a leghidegebb. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.