Bár 2020 nem volt a szélsőségek éve, a svájci Alpok gleccsereinek nagysága tovább csökkent, riasztó mértékben, teljes két százalékkal - számolt be róla a Svájci Tudományos Akadémia éves tanulmánya. Ez a hanyatlás beleillik az elmúlt 10 év átlagába, de az adatok akkor is "nagyon aggasztóak" - fogalmazott a jelentés szerzője, Matthias Huss, a Gleccserfigyelő Hálózat (GLAMOS) tudósa, aki hozzátette: az eredmények szerint a gleccserek nagyon sokat veszítettek tömegükből, és az évi két százalékos csökkenés "tényleg nagyon jelentős".
A kevés hó nagyon rossz jel
Az elmúlt 60 évben a svájci gleccserekből annyi víz olvadt ki , amennyi a svájci-német-osztrák határon 63 kilométeres hosszúságban húzódó Boden-tó feltöltésére is elég lett volna. A jelentés egyik legaggasztóbb megállapítása azonban az Aletsch-gleccserre vonatkozik, az Alpok legnagyobb gleccserére, amelynek térségében idén rekordkevés hó gyűlt össze. A gleccser nagyságát a tengerszint felett 3466 méteren álló Jungfraujoch-csúcstól mérik, ami olyan magasan van, hogy következetesen mutatja a gleccser növekedését.
A mérések megkezdése, egy évszázad óta azonban még sohasem volt ilyen kevés a felhalmozódott hó mennyisége. Elég hideg van fent, de nagyon kevés hó esett, és ez nagyon rossz jel az Alpok legnagyobb gleccsere számára - mondta a kutató. A 86 négyzetkilométer kiterjedésű gleccsernek, amely becslések szerint 11 milliárd tonna jeget tartalmaz, a századforduló óta egy kilométerrel húzódott vissza a nyelve.
Az Alpok gleccsereinek 95 százaléka eltűnhet
Egy tavaly megjelent tanulmányban a zürichi műszaki egyetem, az ETH kutatói arra a megállapításra jutottak, hogy 2100-ra az Alpok mintegy 4000 gleccserének 95 százaléka eltűnhet, ha az üvegházhatásúgáz-kibocsátást nem sikerül visszaszorítani. Ha a 2015-ös párizsi klímaegyezménynek sikerülne teljes mértékben érvényt szerezni, és ezzel két Celsius-fok alá szorítani a hőmérséklet globális növekedését, az előrejelzés szerint az Alpok gleccsereinek kétharmada akkor is elolvadna. "De akkor legalább valamennyi megmaradna belőlük, hogy csodálhassuk" - idézte Husst a phys.org ismeretterjesztő portálon megjelent cikk.